13 maj 2022

W przededniu Światowego Dnia Vapingu o alternatywach dla tradycyjnego palenia

zdjęcie: W przededniu Światowego Dnia Vapingu o alternatywach dla tradycyjnego palenia / pixabay/4036139
30 maja obchodzony jest światowy Dzień Vapingu, tymczasem trzy miesiące temu Komisja Specjalna ds. Walki z Rakiem Parlamentu Europejskiego (BECA) wyznaczyła główne cele wojny z nowotworami w Europie w zakresie profilaktyki, badań przesiewowych, równego dostępu do opieki medycznej i wsparcia dla pacjentów. Po raz pierwszy w historii instytucja europejska formalnie uznała rolę wapowania (używania e-papierosów) jako wsparcia w rzucaniu palenia.

Dla każdej substancji, jaką będziemy spożywać, możemy wskazać pewne źródła zagrożenia. Aerozol zawarty w e-papierosach zawiera środki szkodliwe i to nie ulega wątpliwości, ale tych związków jest zdecydowanie mniej niż w papierosach i dopiero ta pełna informacja może nas przekonać do porównania, co jest dla nas bardziej korzystne - powiedział podczas zakończonego niedawno Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor od kilkunastu lat prowadzi badania dotyczące produktów alternatywnych dla tradycyjnych papierosów.

Zdrowe społeczeństwo to dobrze poinformowane społeczeństwo (...). Brakuje dostępu do faktów, badań, liczb - mówi prof. Sobczak i przywołuje badania brytyjskiej instytucji zdrowia publicznego Public Health England (PHE), która stwierdziła, że e-papierosy są o około 95 proc. mniej szkodliwe niż papierosy tradycyjne.

Inne nikotynowe alternatywy

Na rynku pojawiają się również produkty z zupełnie innej kategorii, która może być nikotynową alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Są to produkty doustne (tzw. modern oral), stanowiące jeszcze stosunkowo nową kategorię na polskim rynku. Należące do tej kategorii saszetki nikotynowe w niczym nie przypominają tradycyjnych papierosów. Umieszcza się je pomiędzy dziąsłem a wargą, co pozwala na uwolnienie się nikotyny. Fakt, że nie zawierają one tytoniu sprawia, że naukowcy oceniają ich szkodliwość jako jeszcze niższą, niż wspomnianych e-papierosów, także tych działających w systemach zamkniętych, czyli z gotowymi, przebadanymi laboratoryjnie kartridżami, jak. np. Vuse ePod. Stworzono nawet specjalną skalę, która określa wpływ produktów nikotynowych na organizm (tzw. risk continuum), a jako mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów znajdziemy na niej również podgrzewacze tytoniu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
-1.8°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 16:32
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2023-02-03 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:30
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 20:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 18:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany