12 maj 2021

Kraska: monitorowanie sytuacji epidemiologicznej zadaniem Zespołu ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2

fot. PAP
Zadaniem Zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 jest monitorowanie sytuacji epidemiologicznej, bo wirus wciąż mutuje - powiedział PAP przewodniczący Zespołu, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
REKLAMA

"W Polsce, oprócz mutacji brytyjskiej, mamy mutacje: indyjską, południowoafrykańską i brazylijską. Nowe mutacje pojawiają się i mogą pojawiać się następne. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom naukowców, wirus SARS-CoV-2 miał mutować wolno, ale jest inaczej" - powiedział wiceminister Kraska.

W Sosnowcu, naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum stwierdzili w populacji województwa śląskiego obecność 11 wariantów koronawirusa, w tym dwa uznawane obecnie za tzw. warianty alarmowe. Obok najpopularniejszego obecnie w Polsce wariantu brytyjskiego B.1.1.7, w trzech przebadanych próbkach stwierdzili obecność wariantu brazylijskiego (P.1). Ministerstwo Zdrowia podało w ubiegłym tygodniu informację, że w Katowicach obecny jest także wariant indyjski B.1.617, którym zakażone są zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty.

Powołanie Zespołu przez ministra zdrowia ma na celu kontrolowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie wirusa SarsCov-2 i prowadzenie molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad COVID-19 w Polsce.

"Nadzór działa na terenie całego kraju. Opiera się na ścisłej współpracy między laboratoriami, które otrzymują wyselekcjonowane próbki do zbadania określonych wariantów mutacji. Próbki potwierdzane w polskich laboratoriach wysyłane są do weryfikacji w laboratoriach w Europie" - powiedział wiceminister Kraska. "Takie działania pozwolą na szybkie powiadamianie stacji epidemiologicznych o wynikach badań, co umożliwi ograniczenie i izolację ognisk zakażenia" - dodał.

Rolą Zespołu jest także proponowanie rozwiązań legislacyjnych w zakresie usprawnienia funkcjonowania molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad COVID-19. "Musimy podejmować bezwzględne działania na rzecz bezpieczeństwa populacji i mieć do tego narzędzia, aby wykryte nowe mutacje móc izolować" - podkreślił wiceminister Kraska.

W skład Zespołu, powołanego przez ministra zdrowia wchodzą m.in. dyrektor w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny Grzegorz Juszczyk, zastępca dyrektora do spraw bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego w NIZP – PZH Rafał Gierczyński oraz kierownik Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru w NIZP-PZH Małgorzata Sadkowska-Todys, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka oraz dyrektor Departamentu Przeciwepidemicznego i Ochrony Sanitarnej Granic w Głównym Inspektoracie Sanitarnym Anna Baumann-Popczyk, a także Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego płk Tadeusz Nierebiński.

"Taki skład zespołu pozwoli na podjęcie konkretnych działań - nie tylko na stwierdzenie, że dany wariant wirusa SARSCoV-2w Polsce się pojawił, ale też na szybkie ograniczenie jego przemieszczania się i rozprzestrzenianie" - powiedział przewodniczący Zespołu.

Zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 zostało opublikowane w poniedziałek.(PAP)

Autorka: Monika Witkowska

mowi/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany