15 kwiecień 2021

Ekspert: zakażenia koronawirusem ustabilizowały się, ale ich liczba nadal jest zbyt wysoka

fot. PAP
Liczba zakażeń koronawirusem ustabilizowała się, ale nadal jest to zbyt wysoki poziom - ocenił w czwartek w rozmowie z PAP prof. Włodzimierz Gut. Zwracając uwagę na wysoką liczbę zgonów, stwierdził, że związana ona jest ze zbyt późnym zgłaszaniem się do lekarza.
REKLAMA

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało informację o 21 130 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarły 682 osoby. Tydzień temu w czwartek resort donosił o 27 887 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło wówczas 954 chorych. Z kolei dwa tygodnie temu resort informował o 35 251 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i o 621 zgonach.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut pytany przez PAP, czy jeśli chodzi o liczbę zakażeń minęliśmy szczyt zachorowań powiedział: "(Sytuacja - PAP) raczej się stabilizuje, porównując z wczorajszym dniem, ale to jest dużo za wysoki poziom. Na poziomie 20 tys. stabilizacja nie jest najlepszym rozwiązaniem" - podkreślił.

Ocenił, że osoby w średnim wieku często zachowują się "dość ryzykownie" i w ten sposób dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa.

Prof. Gut zwrócił uwagę na wysoką liczbę zgonów. "To sugeruje, że naprawdę ludzie liczą na to, że wykpią się i przejdą (chorobę - PAP) bez kontaktu z lekarzem. Ewentualnie kontakt z lekarzem jest taki, że lekarz nie jest w stanie postawić właściwej diagnozy czy skierować na właściwe badania" - podkreślił. Jak dodał, w konsekwencji cześć z pacjentów nie ma właściwego rozpoznania i nadal może roznosić wirusa.

W szpitalach przebywa 33 253 chorych z COVID-19, czyli o 653 mniej niż w środę. Do respiratorów podłączono 3 443 pacjentów, czyli od środy zwolniło się 14 urządzeń – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Ekspert pytany, czy wysoka liczba zgonów może być spowodowana przeciążeniem służby zdrowia, zaprzeczył. "Nie, zarówno obłożenie w szpitalach, jak i ilość wykorzystanych respiratorów jeszcze zapewniają pewien poziom stabilności. Gdyby zaczęło rosnąć, byłoby nieszczęście" - ocenił.

Prof. Gut uważa, że te ostatnie dni są pewniejszym miernikiem sytuacji epidemicznej od minionych. "Nic nie wskazuje, że będzie w kolejnych dniach będzie spadek (zachorowań - PAP). Raczej chyba stabilizacja, co nie jest wcale dobrą wiadomością" - dodał.

Według niego, dobrą wiadomością byłoby, gdyby cały tydzień, dzień po dniu spadała liczba zakażeń. Jednak ciągle należy przestrzegać obostrzeń - m.in. nosić maseczek w komunikacji miejskiej. Dodał, że w przypadku potwierdzonych 20 tys. zakażeń dziennie szanse na kontakt z osobą zarażoną są wysokie.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-21 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-05 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany