12 maj 2021

Czy nowe alternatywy nikotynowe wyprą tradycyjne palenie?

Z roku na rok przybywa osób, które chciałyby się uwolnić od szkodliwego wpływu dymu tytoniowego, bo wiedza, że zawarte w nim substancje smoliste powodują szereg bardzo groźnych chorób, z nowotworami na czele. To sprzyja poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań oraz badaniom nad ich skutecznością.
Dlaczego rośnie popularność podgrzewaczy tytoniu i e-papierosów? Pewnie dlatego, że nie wydzielają dymu, ani nieprzyjemnego zapachu, a ich używanie potencjalnie redukuje szkody zdrowotne, jakie ponosiliby palacze używając wyrobów tradycyjnych. Według kilkudziesięciu badań międzynarodowych uznanych naukowców, e-papierosy i podgrzewacze tytoniu zostały uznane za mniej toksyczne od tradycyjnych papierosów o 90-95 proc.Dlaczego? Bo nie powstają w wyniku ich używania najbardziej toksyczne substancje smoliste.

Co ciekawe, według najnowszych badań, e-papierosy mogą być też narzędziem do porzucenia palenia. Autorzy opublikowanego niedawno raportu Public Health England (PHE), brytyjskiej instytucji zdrowia publicznego, stwierdzili, że e-papierosy są nawet bardziej skuteczne jako narzędzie wspomagające rzucenie palenia, niż tzw. nikotynowa terapia zastępcza, czyli np. gumy lub plastry antynikotynowe. Na rynku mamy wiele możliwości z tej kategorii do wyboru, zarówno urządzenia działające w tzw. systemach otwartych, jak i zamkniętych, z wymiennymi, gotowymi do użytku kartridżami, jak np. Vuse e-Pen.

Ale problemowi, jak odwodzić palaczy od najbardziej szkodliwych, tradycyjnych papierosów, przyglądają się także instytucje europejskie: -Biorąc pod uwagę odpowiedzialność tytoniu za rozwój raka, jednym z pierwszych wyzwań w zakresie zapobiegania nowotworom jest ograniczenie palenia. Dlatego też elektroniczny papieros ma swoje miejsce w europejskim planie walki z rakiem. Elektroniczny papieros jest niewątpliwie produktem, który może zmniejszyć ryzyko1 – mówi francuska europarlamentarzystka Michèle Rivasi.


Wśród palaczy pojawiły się nowe potrzeby, które nie uszły uwadze koncernów tytoniowych. Firmy te stworzyły szereg alternatyw dla tradycyjnych papierosów. Wśród nich znajdują się podgrzewacze tytoniu.

Dzięki doświadczeniu podobnemu do tradycyjnego palenia, urządzenia te dają szansę na zerwanie z papierosami raz na zawsze.

Warto jednak mieć na uwadze, że należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych produktów, np. podgrzewacze glo Hyper zostały poddane gruntownym badaniom: 44 testom behawioralnym, 164 analizom chemicznym, 46 badaniom klinicznych i 75 testom. Ich celem było określenie wpływu tych podgrzewaczy na komórki organizmu. Czy e-papierosy i podgrzewacze tytoniu  rzeczywiście wyprą tradycyjne papierosy? Być może przekonamy się o tym już za kilka lat.

 1. https://www.euractiv.com/section/health-consumers/interview/mep-e-cigarettes-have-a-place-in-eu-cancer-plan-but-we-must-remain-vigilant/
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-18 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-20 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany