Weekend w Toruniu

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
W ten weekend czekają nas wybory – spośród licznej oferty kulturalnej na Święto Miasta proponujemy: 24. Festiwal Nova Muzyka i Architektura, Blues na leżakach, IV Festiwal Nowego Cyrku, All Day Beach Party oraz Wyścigi rowerkowe.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

PIĄTEK 26 czerwca

godz. 10:00-16:00 Święto Miasta: O tym, jak hallerczycy do Torunia wkroczyli i miasto do Polski przyłączyli, do 28.06., ul. Pod Krzywą Wieżą
Rekonstrukcja historyczna wydarzeń związanych z powrotem Torunia do wolnej Polski. Dla uczestników dostępna będzie, m.in.: mennica okazyjna, punkty poborowe oraz plebiscyt. Zobaczyć można będzie potyczki na szable przygotowane przez Toruńską Drużynę Wojów Słowiańskich “Dąb Pomorza” z: wczesnego średniowiecza, wieku XVII oraz XX. Wstęp wolny.

godz. 10:00 Webinar: Tarcza 4.0 – co zmieni?, Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu
IPH oraz Kancelaria Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni Sp. p. zapraszają na bezpłatny webinar dla przedsiębiorców. Podczas spotkania omówione zostaną korzystne dla pracodawców zmiany w prawie. Wydarzenie odbędzie się na ZOOMie. Zgłoszenia

godz. 12:00-17:00 Ryszard Górecki: System, Galeria Sztuki Wozownia
Wernisaż wystawy Ryszarda Góreckiego, który w swoich pracach podejmuje próbę analizy współczesnego życia społecznego. Szuka nowych związków między człowiekiem a jego światem - obserwuje zmiany mentalne człowieka w czasach rewolucji technologicznej. Wstęp wolny. Obowiązują zasady bezpieczeństwa

godz. 12:00-18:00 Święto Miasta: Zdumiewające dzieje Torunia, Ratusz Staromiejski
Zakończenie muzealnych obchodów Święta Miasta. Program:

 • 12:00 - O tym jak Toruń wolność odzyskał – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Toruń 100 lat Niepodległy. Z miłości ku Ojczyźnie…, II p., K. Pietrucka
 • 14:00 - Steinbornowie - małżeństwo niezwykłe – spotkanie przy wystawie czasowej Toruń 100 lat Niepodległy. Z miłości ku Ojczyźnie…, II p., A. Mierzejewska
 • 16:30 - Konfraternia Artystów (1920 – 1939). W stulecie Niepodległości, oprowadzanie kuratorskie, II p., A. Kroplewska – Gajewska

godz. 14:00-17:00 All Day Beach Party, Basen letni przy ul. Kujawskiej 14
Impreza inaugurująca sportowe Lato bez nudy. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w konkursach skoków do wody, turniejach w badmintona, boule i siatkówkę plażową. O oprawę muzyczną zadba DJ Wea, serwując najpopularniejsze letnie hity. W programie znalazły się także pokazy aquafitness, dyskoteka malucha i konkursy dla pływaków. Wstęp dla dzieci i młodzieży po okazaniu legitymacji wolny.

godz. 15:00 Święto miasta: Blues na leżakach: Open Blues, do 28.06., ul. Pod Krzywą Wieżą
Zespół Open Blues w ramach festiwalu prowadzi Jam Session, na którym profesjonalni muzycy spotykają się z młodymi, aspirującymi muzykami. Wstęp wolny.

godz. 16:00 Święto Miasta: Spektakl "Pinokio" w wykonaniu Teatru Baj Pomorski, scena plenerowa CKK Jordanki
Inscenizacja teatralna Baja Pomorskiego włącza główną opowieść o niezwykłym chłopcu-lalce z długim nosem w widowisko teatralne przygotowane przez trupę wędrujących aktorów-komediantów. Wartko opowiedziane losy Pinokia przeplatane są ciekawie zaaranżowanymi piosenkami, które sprawiają, że dzieje drewnianego chłopca układają się w metaforyczną teatralną opowieść o sercu jako źródle człowieczeństwa. Wejście bezpłatne, limit 150 osób - decyduje kolejność przyjścia.

godz. 16:00-20:00 Rozpoczęcie sezonu Foodtruckowego, do 28.06., Rynek Nowomiejski
Liga Food Trucków wraca do Torunia, aby zabrać nas po raz kolejny w kulinarną podróż dookoła świata. W sobotę i niedzielę start o godz. 12:00.

godz. 18:00 Święto Miasta: Inauguracja 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura": "Raz Dwa Trzy Symfonicznie", CKK Jordanki
Zespół Raz Dwa Trzy należy do klasyki. Bez względu na wiek swój i odbiorcy, potrafią trafić w sedno i uchwycić to coś szczególnego, tu i teraz. Ich utwory mają niesamowitą zdolność pobudzania do rozmowy, otwierają umysł i rozwiązują język. Członkowie zespołu przeszli długą drogę przez wiele nurtów i stylistyk - od jarocińskiej sceny, po studio im. Agnieszki Osieckiej. Bilety: 40 zł.

godz. 18:00 Tomasz S. Markiewka - Spotkanie autorskie, Książnica Kopernikańska
Wirtualne spotkanie z dr. Tomaszem S. Markiewką z Katedry Filozofii Społecznej Instytutu Filozofii UMK, autorem książki "Gniew". Poprowadzi je Marta Siwicka.

godz. 18:00 Nasi ludzie vol. 1, Barki na Wiśle
Cykliczna, wakacyjna impreza z toruńskimi artystami. Jako pierwszy zagra DJ BAJO. Wstęp wolny.

godz. 19:00 NRD 2.0, NRD
Na imprezie w nowo zaadaptowanej przestrzeni klubu zagra DJ Funktion. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

godz. 19:00 CzytaMinki, Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka
Wspólne słuchanie bajki, wiersza, powieści, czytanej przez Czytaminkę lub Czytaminka. Wydarzenie odbywa się online na stronie FB stowarzyszenia.

godz. 20:00 Święto Miasta: Piernikowa Aleja Gwiazd, Rynek Staromiejski
Swoje katarzynki odsłonią Wojciech B. Sobieszak, wieloletni prezes CPP Toruń Pacific i prof. Andrzej Kossakowski, wybitny fizyk, specjalista z dziedziny teorii kwantowych układów otwartych.

godz. 20:30 Własny Port, Hipisówka
Koncert Własnego Portu - zespołu wykonującego autorskie piosenki żeglarskie. Wstęp wolny.

godz. 20:40 Święto Miasta: Infinito Quartet, dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Koncert organizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Wystąpi zespół składający się z młodych, ambitnych i kreatywnych muzyków oraz absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W bogatym repertuarze artystów znajdują się wybitne dzieła muzyki klasycznej, jak i aranżacje utworów lżejszego gatunku - od walców, przez tanga aż do licznych przebojów muzyki filmowej, rozrywkowej, rockowej, jazzowej oraz popowej. Wstęp wolny.

godz. 21:00 Muzyczny Stand Up Czesława Mozila, Copernicus Toruń Hotel
Solowy występ Czesława Mozila z elementami monodramu, stand-upu i koncertu. Wydarzenie odbędzie się w przytulnym ogrodzie hotelu pod dachem namiotu. Bilety: 50 zł.


 SOBOTA 27 czerwca

godz. 9:00 Wędrówki rodzinne z PTTK, start z przystanek MZK Czerniewice
Krajoznawcza wycieczka piesza w ramach popularnego cyklu. Turyści po drodze będa mieli możliwość zobaczyć i poznać historię dawnego majątku Czerniewice, otoczenie jeziora Nagus, zrujnowany Fort Kolejowy, zmieniający się w oczach Park 1000-lecia oraz piękną panoramę miasta – widzianą z punktu widokowego na Kępie Bazarowej. Wycieczkę poprowadzi Tadeusz Perlik. Udział bezpłatny.

godz. 10:00, 12:30 Tomek i Przyjaciele, CKK Jordanki
Najmłodsi widzowie będą mieli okazję zobaczyć na żywo swoich ulubieńców z serialu „Tomek i Przyjaciele”, w premierowym spektaklu "Tomek Ratuje Cyrk". Dla maluchów udostępnione będą podkładki do siedzenia. Dzieci poniżej 2 roku życia wchodzą za darmo. Szczegółowe zasady. Bilety: 40-80 zł.

godz. 10:00-14:00 Warsztaty zielarskie na Barbarce, Osada Leśna Barbarka
Katarzyna Rymarz zabierze Was na spacer po barbarkowym lesie w poszukiwaniu najciekawszych i najbardziej aromatycznych ziół. W programie m.in.: rozpoznawanie najbardziej popularnych ziół rosnących w polskich lasach, wytwarzanie naturalnych repelentów odstraszających komary, parzenie herbatki ze świeżych ziół oraz ziołowa przekąska. Wstęp wolny.

godz. 10:00-14:00 Alternatywny Bazar, Alternatywna, ul. Morcinka 17
Przed wejściem do Alternatywnej wystawione zostaną wieszaki i kartony z różnościami: ubraniami, butami, biżuterią czy zabawkami. Dodatkowo otwarty będzie również sklep rzemieślniczy, a w nim wyroby lokalnych wytwórców.

godz. 11:00-14:00 Lewobrzeżny Piknik Sztuki, filia Dom Muz ul. Poznańska
Profesjonalne warsztaty artystyczne (piknikowe prace pastelowe), florystyczne (warsztat kokedamy) i sztuki użytkowej (lampiony, autorskie torby). Dla młodszych wiekiem i duchem uczestników dostępna będzie bezpłatna strefa rekreacji z malowaniem na streczu, grą w kręgle i badmintonem. Bilety: strefa rekreacji - bezpłatna, 1 warsztat - 15 zł, 3 warsztaty - 35 zł, 4 warsztaty - 50 zł. W razie niepogody zajęcia przeniesione zostaną do budynku Domu Muz.

godz. 12:40 Finał Toruńskiej Ligi Unihokeja, FC Kala-Izolacje Toruń
Transmisja na żywo finału ligii. W półfinale o godz. 14:35 FC Kala-Izolacje zmierzy się z TKU lub UKS Błyskawica Niechanowo.

godz. 13:00-21:30 Święto Miasta: IV Festiwal Nowego Cyrku, do 28.06., plac Podominikański

Pośród oferty artystycznej znajdą się, m.in. pokazy akrobatyczne, spektakle i warsztaty. W związku z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z COVID19, pula wejściówek na teren Festiwalu jest ograniczona. Chęć udziału w poszczególnych panelach, należy kierować na adres mailowy: circart.festiwal@gmail.com, w treści wskazując numer panelu i dane uczestnika (imię i nazwisko).

Harmonogram sobotni:

Panel warsztatowy (1)

 • 13:00-15:00 Wolna Przestrzeń Cyrkowa - warsztaty cyrkowe, animacje dla dzieci

Panel akrobatyczny (2)

 • 17:00 Julian Waglewski - pokaz akrobacji na kole
 • 17:15 Marysia Gawlik - pokaz tańca w powietrzu
 • 17:30 Aerial Hoop Show Paulina Lipnicka - pokaz aerial hoop
 • 18:30 Razem pokaz akrobacji ikaryjskich - Julian Waglewski, Marta Gawlik (zwycięzcy "Mam Talent")

Panel SHOW (3)

 • 20:30 Piraci / Toruńska Grupa Cyrkowa – spektakl teatralno-cyrkowy

godz. 15:00, 16:00 Święto Miasta: Blues na leżakach, do 28.06.,ul. Pod Krzywą Wieżą
Wstęp wolny. W ramach festiwalu zagrają:

 • 15:00 Diana Barchê & Tomi Pras - akustyczny duet, który przy użyciu gitary i pianina oraz harmonijnego wokalu artystów wprowadzą w nastrojowy klimat. Melodyjne utwory (polskich i zagranicznych wykonawców) zabrzmią w niecodziennej, relaksującej odsłonie.
 • 16:00 Paweł Szymański - bezkompromisowy tekściarz, utalentowany wokalista i świetny muzyk, zachwyci swoją techniką gry na gitarze akustycznej, rezofonicznej i harmonijce ustnej.

godz. 15:00 Bez Reszty - Społeczna Kawiarnia Krawiecka, Domkultury! Bydgoskie Przedmieście
Warsztaty projektowo-krawieckie. Przy dobrej kawie i dobrej muzyce będzie można, m.in.: nauczyć się obsługi maszyny do szycia, samodzielnie przerobić odzież, zaprojektować i uszyć coś dla siebie lub wspólnie na akcję społeczną. W najbliższą sobotę nauka szycia fartuchów. Prowadzenie: Weronika Pniewska Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: tel. 509 444 622 lub mail weronika.pniewska@gmail.com.

godz. 16:00 Jak zostać astronomem? - premiera, Planetarium
Dzięki niezwykłym ujęciom filmowym i wspaniałym animacjom widzowie przyjrzą się z bliska pracy astronomów, odbędą też podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną i wylądują na Marsie. Bilety: 11 zł rodzinny, 12 zł ulgowy, 16 zł normalny.

godz. 16:20 Święto Miasta: Regaty ósemek wioślarskich o puchar Prezydenta Miasta Torunia, Bulwar Filadelfijski
Zawody podkreślające wiślany charakter grodu Kopernika oraz utrwalające pozytywne postawy wśród reprezentantów drużyn Bydgoszczy i Torunia, kibiców i mieszkańców obu sąsiadujących ze sobą miast. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Bity, Rymy, Życie, Dwa Światy
Imprezę na patio klubu muzycznego w najbliższą sobotę poprowadzi WRB.

godz. 19:00 Święto Miasta: Koncert szantowy: Barowe Żywioły, CK Dwór Artusa
Gdzie ta keja, Hiszpańskie dziewczyny, Żegnaj Irlandio, Pożegnanie Liverpoolu, Jasnowłosa – to tylko niektóre z klasyków, które już usłyszymy na żywo w wykonaniu Barowych Żywiołów w ramach Święta miasta. Bilety: 5 zł ulgowy, 10 zł normalny.


 NIEDZIELA 28 czerwca

godz. 10:00 Wyprawa rowerowa, start przed wjazdem do Fortu IV
Kolejny rajd w ramach 100-lecia powrotu Torunia do Wolnej Polski. Trasa wycieczki będzie wiodła z Torunia, przez Papowo Toruńskie, Koniczynkę, Lipniczki, Gostkowo, Tylice, Zakrzewko, Łysomice i z powrotem do Torunia. Długość całego przejazdu wyniesie około 30 km. W Zakrzewku przewidziana jest dłuższa przerwa, w trakcie której zaplanowano ognisko z kiełbaskami, konkurs wiedzy krajoznawczej z dotychczasowych wycieczek i wręczenie nagród. Przewodnikami będą Katarzyna Witkowska oraz Waldemar Wieczorkowski. Udział bezpłatny.

godz. 10:00-13:00 Wyścigi rowerkowe, Motoarena
Na torze o długości 318 m ścigać się będą na rowerach dzieci z roczników 2010-2018. Młodzi rowerzyści startować będą spod taśmy żużlowej w asyście podprowadzających i kierownika startu. Nie zabraknie indywidualnych pojedynków oraz rodzinnych potyczek rowerowych. Na uczestników wydarzenia czekają także liczne atrakcje, m.in.: pokazy speedrowerowe,spotkanie z żużlowcami, zwiedzanie Motoareny oraz parku maszyn, darmowe znakowanie rowerów. Wstęp wolny.

godz. 11:00 Klasyczny poranek, CK Dwór Artusa
Występ dyplomantów Szkoły Muzycznej – prawdziwa gratka dla wytrawnych melomanów. Prowadzenie: Magdalena Cynk. Bilety: 2-5 zł.

godz. 12:00 XVII Memoriał Szczepana Waczyńskiego, orlik przy ul. Waczyńskiego
Konkurs rzutowy upamiętniający postać Szczepana Waczyńskiego. W tym roku nie odbędzie się tradycyjny mecz.

godz. 12:00-16:00 Land Art dla Ziemi dla klimatu, Osada Leśna Barbarka
Impreza podsumowująca akcję zorganizowaną z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Wstęp wolny. W programie:

 • 12:00-12:20 Powitanie na polanie
 • 12:20-16:00 Tworzenie wspólnej instalacji/ sztuki Ziemi pod okiem artystów- konkurs na najlepszą pracę z nagrodami wejściówkami do Parku Linowego Barbarka
 • 14:00-15:00 Występ muzyczny Rafała Kołackiego na Barbarkowej Scenie towarzyszący wspólnej pracy
 • 16:00 Zakończenie wydarzenia

godz. 13:00-15:00 Chwaściory, chaszcze, zielska – czyli zbiory w pełni, Domkultury! Bydgoskie Przedmieście
Spotkanie około-zielarskie z Sarą Orzechowską w ramach cyklu "Rozmaryn, ruta, łyżka dziegciu". Na tych zajęciach uczestnicy dowiedzą się o magicznych bylicach i wrotyczach oraz o tym, czemu nasi przodkowie akurat tymi, a nie innymi roślinami wypędzali demony. Na wydarzenie obowiązują zapisy: e-mail: utu.fundacja@gmail.com lub tel.: 730 356 160. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 13:00-18:30 Święto Miasta: IV Festiwal Nowego Cyrku, do 28.06., plac Podominikański
Pośród oferty artystycznej znajdą się, m.in. pokazy akrobatyczne, spektakle i warsztaty. W związku z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z COVID19, pula wejściówek na teren Festiwalu jest ograniczona. Chęć udziału w poszczególnych panelach, należy kierować na adres mailowy: circart.festiwal@gmail.com, w treści wskazując numer panelu i dane uczestnika (imię i nazwisko).

Harmonogram niedzielny:

Panel dla dzieci (4)

 • 13:00 Nie taki straszny Show

Panel dla dzieci (5)

 • 14:30 Hrabia Żongula Kamil Małecki - spektakl nowocyrkowy

Panel familijny (6)

 • 16:00 Mariusz Czajka – pokaz iluzji

Panel familijny (7)

 • 17:30 Wesoły Cyrk Pana Perro - cyrkowy spektakl familijny

godz. 13:15 Leganda o piernikarzu i jego córce - teatrzyk jarmarczny, Piernikarnia Starotoruńska
Podczas dwudziestominutowego spektaklu uczestnicy poznają nie tylko losy piernikarza i jego córki, ale również poczują atmosferę dawnego jarmarku. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona - 25 osób.

godz. 15:00, 16:00 Święto Miasta: Blues na leżakach, do 28.06.,ul. Pod Krzywą Wieżą
Wstęp wolny. W ramach festiwalu zagrają:

 • 15:00 Jacek „Buskin Jack” Herzberg - bydgoski bluesman, założyciel i lider kilku formacji muzycznych doskonale znanych bluesowej publiczności.
 • 16:00 Indivi-duo - Marek Modrzejewski (wokalista zespołu Zdrowa Woda) i Przemysław Łosoś (wokalista i harmonijkarz zespołu Open Blues). Artyści wykonują własny repertuar, na który składają się blues’y i ballady

godz. 18:00-18:30 Krzywicka/krew, Teatr im. Wilama Horzycy
Wideospektakl teatru jest wielogłosem, w którym zderza się i przeplata sześć niezwykłych historii kobiet. Kanwą opowieści jest postać Ireny Krzywickiej - publicystki, pisarki, działaczki społecznej, “gorszycielki” i skandalistki, działającej na rzecz kobiet, tolerancji i równości. Wstęp wolny.

godz. 21:30 Święto Miasta: Kino Letnie, scena plenerowa CKK Jordanki
Wyjątkowo w niedzielę Kino Letnie w Toruniu zaprasza na seans wyróżnionego 3 Oscarami filmu w reżyserii Petera Farrelliego - Green Book. Bilety: 5 zł, dostępne bezpośrednio na godzinę przed pokazami w kasie TOS w CKK Jordanki. Liczba miejsc jest ograniczona - 150 wejściówek. Obowiązujące zasady bezpieczeństwa

Fot. Sławomir Kowalski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany