19 wrzesień 2020

Niepełnosprawni intelektualnie zdobyli Koronę Gór Polski

fot. PAP
Uczestnicy projektu „28 marzeń - niepełnosprawni w drodze na szczyt” zdobyli 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Ostatnim wyzwaniem były Rysy w Tatrach. W sobotę w Zakopanem śmiałkowie z niepełnosprawnościami intelektualnymi zostali przyjęci do klubu zdobywców Korony Gór Polskich.
REKLAMA

W zdobyciu 28 szczytów wzięło udział siedmiu wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie oraz siedmiu opiekunów. Podczas uroczystego zakończenia wyprawy w sobotę w Zakopanem była obecna minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która wspierała projekt. Minister powiedziała PAP, że warto organizować tego typu wydarzenia, ponieważ w ten sposób pokazujemy, jak bardzo jesteśmy solidarni.

„Solidarni z samymi sobą, kiedy osoby pełnosprawne pomagają osobom z niepełnosprawnościami, ale bardzo często te osoby z niepełnosprawnościami swoim zapałem, hartem ducha, swoją chęcią dążenia do celu, motywują nas do tego, żeby chciało się więcej. Zależy nam, aby młodzież, osoby prywatne angażowały się w tego typu projekty i pomagały. Wtedy widzimy, że pokonywanie barier to sprawa naszego umysłu i musimy pokonać nasze słabości, żeby osiągnąć szczyty” – powiedziała Jarosińska-Jedynka i dodała: „To są cudowni ludzie, wspaniałe osoby, z którymi można wiele zdziałać. Ja bardzo często się szybko poddaję i kiedy już stoję na samym dole i mówię, że nie dam rady, oni jednak pokazują, że można, że trzeba. Warto pokonywać własne słabości”.

Minister dodała, że będzie starać się o to, aby turystyka społeczna miała szanse rozwijać się dzięki działaniom zaplanowanym w programach operacyjnych na nową perspektywę finansową.

„Nawet Tatry, najwyższe, najbardziej majestatyczne i wieńczące Koronę Gór Polski mogą być dostępne, jeśli osobom doświadczającym niepełnosprawności, czy starszym stworzymy do tego warunki. Nie chodzi tu o nadzwyczajne rozwiązania techniczne, ale przede wszystkim o zaangażowany i profesjonalny kapitał ludzki – czego najlepszym przykładem jest projekt 28 marzeń” – dodała minister funduszy i polityki regionalnej.

Pomysłodawca projektu „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” Roman Jankowski powiedział, że najtrudniejsze były pierwsze dwa dni wyprawy.

„Na początku nasi podopieczni nie mieli świadomości swojego ciała, swoich możliwości, swoich wyzwań. My, jako opiekunowie, nie mieliśmy przedtem takiej wiedzy na ich temat. Poprzez nasze górskie wyprawy uczyliśmy się siebie nawzajem” – mówił Jankowski.

Dodał on, że największym wyzwaniem była wyprawa na najwyższy szczyt w Polsce – Rysy, a podczas tej wyprawy zdobywcy byli wspierani przez ratowników TOPR.

„Wejście na Rysy było kwintesencją i podsumowaniem tego, co wcześniej zdobyliśmy. Wcześniejsze doświadczenia i trudności na innych szlakach na pewno pomogły nam zdobyć najwyższy szczyt w Polsce” – wspominał pomysłodawca projektu.

Projekt wspierała Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz sponsorzy i ambasadorzy. Wyprawy były organizowane od sierpnia 2019. Do Korony Gór Polskich zalicza się 28 szczytów w różnych górskich pasmach w Polsce, od Gór Świętokrzyskich poprzez Beskidy, Karkonosze i Tatry. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
18299
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany