Czy nadmiar informacji zabija?

Żyjemy w świecie, w którym informacja dociera do nas lotem błyskawicy, wiadomości i te złe i te dobre zalewają nas ze wszystkich stron. Chcąc nie chcąc odbieramy je każdego dnia w ogromnych ilościach. Zwłaszcza te złe mogą wpływać na naszą psychikę bardzo negatywnie, powodując strach, poczucie, że świat, w którym żyjemy jest miejscem niebezpiecznym, pełnym jedynie przemocy, agresji, beznadziei. To może zabić w nas radość życia, prowadzić do przygnębienia, lęków, bezsenności czy nawet stanów depresyjnych.
REKLAMA

I tak każdego dnia jesteśmy narażeni na informacyjny szum, który w dobie internetu niezwykle dynamicznie wciąż i wciąż przybiera na sile. Możemy czuć się przeciążeni, a równocześnie zagubieni, nie wiedząc niejednokrotnie która z informacji trafiających do nas jest godna uwagi. Nasz ludzki mózg nie przystosowany do takiego nawału bodźców nie potrafi ich przetworzyć, co w konsekwencji budzi frustrację i stres, a to z kolei może prowadzić do poważnych konsekwencji związanych z naszym zdrowiem psychicznym.

Mózg człowieka tak funkcjonuje z natury, że naszą uwagę przykuwają rzeczy negatywne, szokujące, dziwne, sensacyjne, czyli takie, które mózg czyta jako sygnały ostrzegawcze: uciekaj albo walcz. Wówczas cała energia w ciele zostaje przekazana do mięśni, byśmy mogli tę walkę lub ucieczkę zrealizować. Odbywa się to kosztem naszego zdrowia i to dosłownie: następuje skok ciśnienia, wzrasta poziom cukru w krwioobiegu, wzrasta poziom kortyzolu, hormonu stresu, obniża się odporność oraz spada libido.

Duża ilość takich negatywnych bodźców, które mózg kwalifikuje jako realne zagrożenie, to prawdziwa trucizna dla naszego organizmu. Nasz organizm reaguje dokładnie tak samo jak w przypadku, gdy doświadczamy realnego zagrożenia życia, dlatego bardzo ważne jest świadome „dawkowanie” sobie informacji, dotyczących tego, co dzieje się w świecie i wokół nas, a także koncentrowanie swojej uwagi także na tych wiadomościach, które są dobre. To zapewni nam swego rodzaju równowagę w odbiorze wydarzeń, o których się dowiadujemy, balans, dzięki któremu częściej odczuwać będziemy wewnętrzny spokój, a złe przytłaczające informacje nie zabiją naszej radości życia.

Spójrzmy jakie konsekwencje ma codzienne wielokrotne śledzenie liczby zakażonych i liczby zgonów z powodu koronawirusa w Polsce i na świecie. Pojawiające się odczucie beznadziei, strachu przed śmiercią, blokuje skutecznie możliwość dostrzeżenia tych małych i większych pozytywnych aspektów życia, czy wydarzeń w świecie i wokół nas. Oczywiście wiedza i świadomość dotycząca aktualnych wydarzeń jest ważna, ale czy na pewno warto aż tyle czasu poświęcać na ich śledzenie po kilka czy nawet kilkanaście godzin każdego dnia?

Z całą pewnością raz na jakiś czas bardzo potrzebny jest nam detoks informacyjny, chociażby po to, aby „oczyścić” naszą głowę, nasze myśli z emocji, które nam nie służą, takich jak długotrwały strach, lęk, niepokój, przygnębienie etc. Zadbajmy o to koncentrując się na tym, co pozytywne, co nam służy, praktykując odczuwanie wdzięczności za najdrobniejsze codzienne rzeczy, a także na pomaganiu innym, na podejmowaniu działań, co do których mamy przeświadczenie, że czynią one świat lepszym.

Psycholog Marta Bańkowska, Mentis EDUaction Akademia Rozwoju Edukacji

Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie SWPS, Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim, NEOMA Business School w Ruen we Francji oraz Akademii Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka, przedsiębiorca. W swojej pracy szkoleniowo-trenerskiej korzysta z praktycznej wiedzy i umiejętności zdobytych w biznesie, nowoczesnych narzędzi psychologicznych oraz treningu mentalnego.

Prywatnie szczęśliwa partnerka i mama trzech córek, w wolnym czasie realizuje się jako aktorka Teatru Precedens 11, poetka, uwielbia aktywne formy wypoczynku, slowjogging, jogę i taniec.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-20 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-21 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany