24 wrzesień 2020

Kraska: lekarze POZ zlecili już ponad 9 tys. testów na koronawirusa

fot. PAP
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecili już ponad 9 tys. testów na koronawirusa - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował również, że obecnie badania na obecność koronawirusa są wykonywane w 194 laboratoriach.
REKLAMA

Kraska przypomniał, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl.

"W ostatnich dniach zlecenia wystawia od 700 do 800 POZ-ów. Średnia dzienna skierowań systematycznie rośnie, to obserwujemy od kilkunastu już dni. W ostatnich dniach jest to od 1,2 tys. do 1,5 tys. badań dziennie" - powiedział wiceminister.

"W sumie lekarze POZ wystawili już ponad 9 tys. testów" - dodał Kraska.

Poinformował, że obecnie działa 390 punktów drive thru. "Wydłużyliśmy czas pracy tych punktów. 153 punkty działają od 2 do 4 godzin, a 237 działa już powyżej 4 godzin" - powiedział.

Obecnie w Polsce badania na obecność koronawirusa są wykonywane w 194 laboratoriach.

Natomiast komentując rekordową liczbę zdiagnozowanych nowych przypadków COVID-19 w czwartek - 1136 - stwierdził, że ten wynik wpisuje się we wzrostowy trend zakażeń w Europie.

"(Wzrost nowych przypadków w Polsce - PAP) związany jest z tym, że wróciliśmy z wakacji i jesteśmy bardzo aktywni w sferze podejmowania pracy" - mówił podkreślając, że ogniska zakażeń nie są tak duże jak wiosną.

"Są bardzo liczne, ale rozproszone. Dołączyły się do tego ogniska w domach pomocy społecznej, dlatego też z ministerstwem polityki społecznej podjęliśmy decyzję o zakazie odwiedzin w domach pomocy społecznej" - powiedział.

Badania laboratoryjne w czwartek potwierdziły zakażenie koronawirusem u 1136 osób – to największy dobowy wzrost przypadków od początku epidemii. Zmarło następne 25 osób. Natomiast w środę potwierdzono 974 nowych przypadków, we wtorek – 711, w poniedziałek – 748, w niedzielę – 910, a w sobotę – 1002. Łącznie od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 82 809 osób. Zmarło 2369 zakażonych.

Wiceminister mówił też o tym, że resort obecnie reaguje na rozwój epidemii wprowadzając restrykcje na poziomie powiatów, a nie całego kraju.

"W tej chwili nie mówimy o obostrzeniach dotyczących całego kraju, tylko wprowadzamy je punktowo do miast i powiatów. Tej zasady będziemy się trzymać" - powiedział Kraska.

W strefie czerwonej znalazły się obecnie dwa powiaty: głubczycki (woj. opolskie) i kartuski (woj. pomorskie), w żółtej 19 powiatów: brzeski (woj. opolskie), suski, limanowski, myślenicki, nowotarski, tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki, przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski, nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie), międzychodzki, gostyński (woj. wielkopolskie), bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
18299
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany