2 maj 2021

Życzenia wielkanocne od pary prezydenckiej dla wiernych Kościołów wschodnich

fot. PAP
Życzenia wielkanocne dla wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce złożyła para prezydencka. Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny - podkreślił Andrzej Duda.
REKLAMA

"Składamy całemu duchowieństwu i wszystkim wiernym Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w naszym kraju najlepsze, najserdeczniejsze życzenia. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to czas wielkiej radości i umocnienia duchowego, które płyną ze zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem" – powiedział prezydent Andrzej Duda w opublikowanym filmie.

"Życzymy Państwu miłego, pięknego, rodzinnego przeżywania świąt. Bożego błogosławieństwa, zdrowia, pogody ducha, wytchnienia oraz przyjemnego odpoczynku" – dodała Agata Duda.

Prezydent życzył też "pokrzepiającej nadziei i otuchy, że obecny trudny czas już niedługo odejdzie do przeszłości".

Andrzej Duda podziękował też za wszystko, co Kościół prawosławny, Kościół greckokatolicki i inne Kościoły wschodnie w Polsce wnoszą od tylu wieków do polskiej skarbnicy duchowej, kulturowej i społecznej. "Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny" – podkreślił prezydent.

Święta Wielkanocne wiernych obrządków wschodnich wypadają w tym roku cztery tygodnie po świętach katolików.

Ze względu na nieco inny sposób wyliczania daty Wielkiej Nocy, tylko raz na jakiś czas jest ona w tym samym terminie co w Kościele katolickim. Najczęściej Wielkanoc w Kościołach wschodnich jest później niż u katolików, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

Liczba prawosławnych w naszym kraju szacowana jest przez hierarchów Cerkwi w Polsce na ok. 450-500 tys.; przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim. Grekokatolików, którzy również teraz obchodzą Wielkanoc, jest ok. 50 tys. (PAP)

wkr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-17 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-18 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany