16 kwiecień 2021

Błaszczak: WOT wesprą organizację mobilnych punktów szczepień

fot. PAP
Wojska Obrony Terytorialnej wesprą budowę mobilnych punktów szczepień organizowanych przez samorządy – zapowiedział w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak.
REKLAMA

"Poleciłem Wojskom Obrony Terytorialnej, żeby aktywnie wparły społeczności lokalne w budowaniu mobilnych punktów szczepień" – powiedział szef MON w Legionowie, gdzie - jak poinformował - na początku przyszłego tygodnia powstanie jeden z takich punktów.

"Każdy, kto był w szpitalu przez ostatni rok, zetknął się z żołnierzami, szczególnie Wojsk Obrony terytorialnej" – mówił minister, podkreślając także zaangażowanie wojsk operacyjnych. Przypomniał, że żołnierze odciążają m.in. pracowników szpitali i domów pomocy społecznej w obowiązkach administracyjnych.

Minister Błaszczak podkreślił wkład wojskowej służby zdrowia w zwalczanie pandemii, a także znaczenie powszechności szczepień dla walki z pandemią. "Poprzez szczepienia ograniczamy transmisję wirusa, ale także powodujemy, że epidemia zostanie wygaszona. Szczepienia ratują zdrowie i życie" - powiedział.

Według ministra szczepienia mogłyby postępować szybciej, "gdyby nie fakt brakujących szczepionek", za co winą obarczył Unię Europejską. Dodał, że zgodnie z zapewnieniami dostawy będą na tyle duże, "że będziemy mogli zorganizować wiele mobilnych punktów szczepień oprócz stałych punktów szczepień, tak żeby jak największą część populacji można było zaszczepić" – powiedział.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła poinformował, że dotychczas do dowództwa WOT i do brygad OT wpłynęło od samorządów ponad 50 wniosków dotyczących wsparcia organizacji i funkcjonowania punktów szczepień masowych, które na podstawie decyzji rządu mają być organizowane w powiatach. Według generała do końca kwietnia w te działania może być zaangażowanych 2000 żołnierzy.

Poinformował, że obecnie w ramach akcji szczepień żołnierze WP pełnią służbę w 600 szpitalach; w ponad 150 z nich przy szczepieniach pomagają ochotnicy WOT.

Przypomniał, że WOT od 480 dni prowadzą operację Trwała Odporność, w ramach której do placówek leczniczych skierowano 5700 żołnierzy, których obowiązki obejmują zadania od wsparcia logistycznego po bezpośrednią pomoc medyczną. Dodał, że operacja polega także na wspieraniu producentów i dystrybutorów tlenu oraz pomocy dla seniorów.

Zwrócił uwagę, od stycznia działa linia wsparcia szczepień dla weteranów i kombatantów oraz samotnych starszych osób, a z 1428 zakwalifikowanych do pomocy 1258 otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Zaapelował do seniorów, w tym weteranów i tych, którzy znają takie osoby, o kontakt z WOT pod bezpłatnym numerem 800 100 115, pod którym można umówić się na dowiezienie do punktu szczepienia.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-20 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-21 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany