4 lipiec 2021

Synoptyk IMGW: w niedzielę do końca dnia sporo chmur; na wschodzie przelotne opady deszczu i burze

fot. PAP
W niedzielę sporo chmur na terenie całego kraju i taka sytuacja będzie się utrzymywać do końca dnia. Szczególnie we wschodniej części kraju mogą wystąpić zarówno przelotne opady deszczu, jak i burze - powiedziała PAP synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.
REKLAMA

Jak przekazała w rozmowie z PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do końca dnia w niedzielę na terenie całego kraju będzie sporo chmur. "Szczególnie we wschodniej części kraju mogą wystąpić zarówno przelotne opady deszczu, jak i burze" - podkreśliła Grażyna Dąbrowska.

Wskazała, że opady do końca dnia w niedzielę będą chwilami intensywne. "Dlatego też podczas burz może spaść do 30 mm opadu, ale na północnym wschodzie miejscami ta suma może wzrosnąć do 50 mm. To są dość wysokie prognozowane sumy, ale 50 mm będzie występowało punktowo" - zaznaczyła. Dodała, że w trakcie burz porywy wiatru są prognozowane do 80 km/h.

Poinformowała, że temperatura w niedzielę po południu prognozowana jest od 22 st. C. na wybrzeżu, ok. 25 st. C. w centrum kraju, do około 26 st. C. w Gorzowie Wielkopolskim. "To jest aktualnie najwyższa temperatura" - podała.

Grażyna Dąbrowska podkreśliła, że wydane zostały w niedzielę ostrzeżenia, które dotyczą połowy północno wschodniej Polski, aż po wschodnie obszary województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i po woj. podkarpackie. "Ten obszar jest objęty ostrzeżeniem: silny deszcz z burzami, w którym prognozowane sumy opadów są do 30 mm, lokalnie do 50 mm, porywy wiatru do 80 km/h. Przy burzach możliwe są również opady gradu. Ostrzeżenia obowiązują do późnych godzin wieczornych, niektóre kończą się dopiero o północy" - przekazała.

"Pierwsza część nocy zapowiada się pod znakiem pogody dynamicznej, natomiast po północy burze powinny się uspokoić. Zostaną jedynie gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, szczególnie w północnej i wschodniej części kraju. Miejscami na północy, jak również na południu po opadach mogą utworzyć się mgły, które będą ograniczać widzialność do 300 m. Mgły będą krótkotrwałe, ale mogą miejscami utrudniać np. jazdę kierowcom" - dodała.

W nocy temperatura wyniesie od 13 st. C. na południu kraju do 18 st. Celsjusza na Mazurach, Suwalszczyźnie i miejscami nad morzem. Jedynie w rejonach podgórskich będzie nieco chłodniej, gdzie IMGW prognozuje od 10 do 12 st. C. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-19 20:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-21 19:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany