Wiwat 3 maj!

fot. www.torun.pl
Toruń świętuje 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Główne uroczystości odbyły się na Rynku Staromiejskim, oraz w katedrze śś. Janów.
REKLAMA

Oficjalne obchody rozpoczęło uroczyste podniesienie Flagi Rzeczpospolitej na Rynku Staromiejskim oraz odegranie Mazurka Dąbrowskiego.

Następnie obecny na uroczystości prezydent Michał Zaleski złożył kwiaty pod tablicą przy kościele św. Ducha, która upamiętnia toruńskie manifestacje Solidarności z 1 i 3 maja 1982 r.

Tradycyjnie w katedrze śś. Janów z okazji rocznicy 3 Maja odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona przez biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla.

Święto narodowe 3 Maja to święto polskiej wolności, a ta jest nie do przecenieniapowiedział w trakcie nabożeństwa prezydent Michał Zaleski - Tego dnia wspominamy nie tylko pierwszą konstytucję Europy, ale także tych wszystkich Polaków, którzy wznosząc się ponad polityczne spory podjęli dzieło ratowania Rzeczypospolitej. Majowa Konstytucja – nasz wkład w rozwój kontynentu – już zawsze będzie przypominała o miejscu Polski wśród wspólnoty Europy - podkreślił prezydent Torunia.

Z okazji rocznicy przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, wojewody Władysława Raczkiewicza została wystawiona warta honorowa.

Ze względu na sytuację epidemiczna w kraju tegoroczne obchody były skromne i odbyły się w okrojonej formie.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany