W patriotycznym nastroju

fot. www.torun.pl / Lech Kamiński (CSAiU), Adam Zakrzewski (Dwór Artusa)
Niedziela 10 listopada 2019 r. upłynęła w Toruniu pod znakiem wydarzeń poprzedzających obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
696
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Toruń był tego dnia jednym z 34 miast, w których odbyły się pikniki wojskowe „Służymy Niepodległej”. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia przy ul. Sobieskiego 36 zaprosiło mieszkańców w godz. 11:00-17:00 na prezentację sprzętu wojskowego, występ orkiestry wojskowej oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych. Nie zabrakło też tradycyjnej, wojskowej grochówki.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała na niedzielę specjalne koncerty w Dworze Artusa, podczas których zabrzmiały pieśni Stanisława Moniuszki. Soliści koncertu, Urszula i Krystian Psujek oraz towarzyszący im zespół akompaniatorów, wystąpili w strojach szlacheckich, a wokalne popisy były przeplatane opowieściami o codzienności XIX wieku. Z kolei w artusowych Piwnicach Kultury odbyły się tego dnia warsztaty plastyczne o tematyce niepodległościowej: „Defilada” i „Dobre życzenia dla Polski na następne 100 lat...”, podczas których powstały m.in. pocztówki, proporce i instalacje plastyczne.

Niepodległościową promocję zaproponowało Muzeum Okręgowe w Toruniu - w weekend 9-11 listopada każdy gość przy zakupie dowolnego biletu do jednego z 6 oddziałów (Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia, Muzeum Podróżników i Muzeum Toruńskiego Piernika), otrzyma gartis drugi bilet drugi do wybranego przez siebie oddziału, jednego z trzech – Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia lub Muzeum Podróżników. 

Oficjalne uroczystości Narodowego Świeta Niepodległości 11 listopada rozpoczną się o godz. 11:15 od złożenia kwiatów na cmentarzu przy ul. Grudziądzkiej i pod pomnikiem gen. Hallera (11:40). O 12:00 zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu Polski na Rynku Nowomiejskim, a następnie mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym. Stamtąd nastąpi uroczysty przemarsz na plac Rapackiego, gdzie o godz. 14:00 odbędzie się uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Piłsudskiego. Kolegium Jagiellońskie zaprasza tez tego dnia o godz. 15:00 na wykład prof. Jarosława Dumanowskiego „Tradycje kuchni Staropolskiej", a po nim - śpiewanie pieśni patriotycznych z toruńską wokalistką Sarą Pach.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
696
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-11 19:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany