W 550. rocznicę urodzin Kopernika

fot. www.torun.pl
Radni zagłosowali na zamiarem podjęcia działań upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W planach jest m.in. ogłoszenie roku 2023 „rokiem 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika”.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin w Toruniu Mikołaja Kopernika. Aby nadać tym wydarzeniom odpowiednią rangę i ogólnopolski charakter zmierzający do zainteresowania władz państwowych tą ważną rocznicą, Urząd Miasta Torunia i Rada Miasta Torunia wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Towarzystwem Naukowym w Toruniu oraz Towarzystwem Miłośników Torunia zainicjował podjęcie wspólnych działań.

Podczas sesji 27 lutego radni zgodzili się na podjęcie tych działań. W preambule projektu dokonano zmian stylistycznych.

- To odpowiedni czas, aby rozpocząć działania o charakterze długofalowym – uzyskać zgodę Sejmu, czy też zgodę Poczty Polskiej na emisję okolicznościowego znaczka. W ramach obchodów 550. Rocznicy urodzin najwybitniejszego torunianina zamierzamy podjąć współpracę z polskimi miastami, w których mieszkał i przebywał Kopernik oraz z ośrodkami międzynarodowymiwyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Mikołaj Kopernik to najsłynniejszy i najwybitniejszy mieszkaniec Torunia. Urodził się tu 19 lutego 1473 roku przy ulicy świętej Anny. Dzisiaj to ulica Kopernika 17, a w budynku mieści się jego muzeum. Sława Kopernika związana jest z opracowaną przez niego teorią heliocentryczną. Zapewniła ona Kopernikowi miejsce w gronie najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości. W mieście swoich narodzin Kopernik został ochrzczony (w ówczesnym kościele parafialnym, a dzisiejszej katedrze śś. Janów), spędził dzieciństwo i część swojej młodości.

Projekt stanowiska wraz z autopoprawką znajduja się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
Zamów Tort na Dzień Matki reklama
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany