Tu zamieszkają seniorzy

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
Pierwsze osoby odebrały klucze do mieszkań w budynku na tzw. osiedlu Jar w ramach programu „Mieszkanie na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”.
REKLAMA
Program „Mieszkanie na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych” to nowość w polityce mieszkaniowej realizowanej przez Gminę Miasta Toruń. W jego ramach wybudowane zostały dwa dwupiętrowe budynki mieszkalne przy ul. Watzenrodego 15 i 15 A o łącznej powierzchni użytkowej prawie 2 tys. m kw. Inwestycja realizowana jest wraz z Toruńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego od 2018 r.  Program zakłada wybudowanie jeszcze dwóch budynków.

- Mogę tylko wyrazić radość, że powstają mieszkania dla toruńskich seniorów i osób z niepełnosprawnościami, po to, aby się tu mieszkało wspólnie, wygodnie i pod opieką - to jest sensem budowy takich domów. Mieszkania są na wynajem, nie na własność, ale najważniejsze jest to, że osoby starsze i z niepełnosprawnościami mają się tu czuć po prostu dobrze podkreślił prezydent Michał Zaleski. W dniu 19 czerwca 2020 r. prezydent uroczyście wręczył klucze pierwszym mieszkańcom nowych bloków.

W projekcie mogły wziąć udział osoby, które obecnie są najemcami mieszkań komunalnych należących do GMT, lub są potencjalnymi najemcami tych mieszkań (znajdują się na listach mieszkaniowych), osoby niesamodzielne np. z uwagi na niepełnosprawność lub chorobę, osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a także mieszkające, pracujące lub uczące się na terenie Gminy Toruń. Rekrutacja prowadzona była na początku roku 2020 - łącznie wpłynęły 84 wnioski (65 osób samotnych oraz 19 rodzin dwuosobowych). Komisja zakwalifikowała do zasiedlenia 16 gospodarstw 2-osobowych, które zostaną skierowane do lokali o pow. od ok. 40 m kw do ok. 48 m kw oraz 32 gospodarstwa 1-osobowych w lokalach o pow. od ok. 33 m kw do ok. 40 m kw.

W obu budynkach znajduje się łącznie 48 mieszkań – dwupokojowych z aneksem kuchennym lub dwupokojowych z oddzielną kuchnią. Są to mieszkania samodzielne, przystosowane dla osób wymagających wsparcia, często będących już pod opieką pracowników MOPR. Dzięki środkom, jakie MOPR pozyskał z funduszy Unii Europejskiej, mieszkania zostały także wyposażone i umeblowane. Na ten cel przeznaczona została kwota 650.340,36 zł.

Z myślą o mieszkańcach na parterze budynku przy ul. Watzenrodego 15 zlokalizowane będą: Klub Seniora, Dom Dziennego Pobytu oraz mieszkanie dla opiekunów. Klub Seniora i Dom Dziennego Pobytu będą czynne codziennie przez osiem godzin. W pierwszej kolejności w zajęciach będą brali udział mieszkańcy obu budynków, ale w razie wolnych miejsc mile widziani są także osoby z okolicznych osiedli. – MOPR zadbał o to, żeby pracownicy socjalni zajęli się animacją na całym osiedlu. Nawet jeśli ktoś nie będzie korzystał z tych placówek, będzie mógł uzyskać od nich wsparciedodała Irena Urbańska, zastępca dyrektora MOPR. W Dziennym Domu Pomocy realizowana będzie rehabilitacja, będą posiłki, będzie można spędzić tam cały dzień. Klub Seniora pełnić będzie rolę bardziej integracyjną dla mieszkańców. Z myślą o mieszkańcach przewidziane jest także uruchomienie teleopieki.

Na wyposażenie i funkcjonowanie Klubu Seniora i Domu Dziennego Pobytu, MOPR otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w wys. 2,49 mln zł (Klub Seniora – 1,05 mln zł; Dom Dziennego Pobytu 1,44 mln zł). Dzięki temu lokale zostały wyposażone w urządzenia, sprzęty, meble, meble kuchenne, wyodrębniony został pokój do wypoczynku, pokój do terapii indywidualnej, pokój komputerowy i jadalnie. – Polityka senioralna jest dla nas bardzo ważna. Środki europejskie pełnią tu rolę pomocniczą. Tak naprawdę, to od włodarzy miast, od organizacji pozarządowych zależy to, czy ta polityka w ogóle się powiedzie i czy będzie miał ją kto realizować. Miasto Toruń jest tu najlepszym przykładem takiego zaangażowaniapowiedział Michał Heller, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Łączny koszt inwestycji to blisko 15 mln zł, z czego po ok. 3 mln zł stanowią środki z budżetu państwa, funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu miasta, a pozostałe ok. 6 mln zł zapewniło TTBS.

Fot. Sławomir Kowalski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany