Rusza pielgrzymkowa sztafeta

fot. www.torun.pl / Wojtek Szabelski
4 sierpnia 2020 r. wyruszy z Torunia Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała oryginalną formę.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Część pielgrzymek w Polsce w tym roku została odwołana, inne też będą miały charakter symboliczny. Taka również będzie pielgrzymka Diecezji Toruńskiej. Ponieważ organizatorzy uznali, że nie są w stanie wypełnić wszystkich wymogów zawartych w rozporządzeniu Głównego Inspektora Sanitarnego, zdecydowali, że pielgrzymka odbędzie się etapami. Każdego z 9 dni pielgrzymki na szlak wyruszy inna grupa pątników. Grup jest również 9, więc każda będzie odpowiedzialna za jeden dzień pielgrzrymki. Będzie to więc forma sztafety.

- Uczestnicy przyjadą rano na trasę pielgrzymkową, przejdą cały etap i na noc wrócą do domu. W miejscu zakończenia etapu następnego dnia wyruszy następna grupa - wyjaśnia ksiądz Wojciech Miszewski, kierownik pielgrzymki Diecezji Toruńskiej. - Jeśli będzie to grupa do 20 osób, będzie wędrować po lewej stronie drogi, pojedynczo, w wymaganych odstępach. Jeśli grupa będzie większa i liczyć będzie np. 50 osób, powinna iść prawą stroną drogi, w kolumnie, jak w poprzednich latach, z nagłośnieniem, pod opieką kierujących ruchem porządkowych. Ten wybór należy do przewodników grup w zależności od ilości zebranych pielgrzymów.

Tradycyjnie pielgrzymów pożegnają w Toruniu przedstawiciele władz miasta i diecezji. O godz. 6.00 w katedrze śs. Janów zostanie odprawiona Mszy św., po której nastąpi wymarsz na trasę.

W sprawie możliwości udziału w poszczególnych dniach pielgrzymki należy kontaktować się z przewodnikami grup, które w danym dniu pielgrzymują.

  • Dzień 1 Toruń – Koneck - Grupa Żółta – oo. redemptoryści - Toruń
  • Dzień 2 Koneck – Topólka -  Grupa Biała - Toruń
  • Dzień 3 Topólka – Brdów  -  Grupa Brązowa Brata Alberta
  • Dzień 4 Brdów – Dąbie nad Nerem – Grupa Pomarańczowa - Grudziądz
  • Dzień 5 Dąbie nad Nerem – Zadzim – Grupa Zielona Wąbrzeźno – Jabłonowo – Radzyń
  • Dzień 6 Zadzim – Strońsko – Grupa Niebieska oo. paulini - Toruń
  • Dzień 7 Strońsko – Szczerców – Grupa Zielona - Działdowo
  • Dzień 8 Szczerców – Brzeźnica Nowa – Grupa Franciszkańska - Brodnica
  • Dzień 9 Brzeźnica Nowa – Jasna Góra – Grupa Lubawa – Nowe Miasto Lubawskie

Każdego dnia z grupą pielgrzymkową wędrować będzie bp Józef Szamocki oraz ks. Wojciech Miszewski – kierownik pielgrzymki.


W związku z epidemią nie będzie też tradycyjnej współracy pielgrzymów z mieszkańcami mijanych miejscowości w zakresie noclegu czy posiłku. Uczestnicy będa zobowiązani zapewnić sobie całodzienne wyżywienie. Każdy dzień rozpoczną od porannej mszy w miejscowym kościele. Na Jasną Górę dotrą 12 sierpnia. Tam o godz. 17.00 wezmą udział w Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Do Torunia i okolicznych miejscowości powrócą już na własną rękę.

Fot. Wojtek Szabelski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-27 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany