8 luty 2019

Rozpoczną się prace na tzw. Jarze

fot. www.torun.pl
Prace związane z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym na tzw. osiedlu Jar ruszą w roku 2019, jednak będą nieco droższe niż zakładano.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
928
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W dniu 7 lutego 2019 roku radni przyjęli autopoprawkę do uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej, zakładającą zwiększenie środków na zadanie związane z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym tzw. osiedla Jar.

Wczoraj, tj. 6 lutego 2019 roku nastąpiło otwarcie oferty złożonych w ramach przetargu na to wykonanie tego zadania. Wpłynęło 6 ofert w zakresie cenowym od 8,5 mln zł do prawie 14 mln zł. Są to kwoty wyższe od środków przeznaczonych na ten przez miasto. Miasto zakładało, że inwestycja ta kosztować będzie 8,1 mln zł. Część -  2,73 mln zł już w 2017 roku udało się pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Doszliśmy do wniosku, że 6 ofert to jest już dobry przegląd rynku. Jeśli wpływają 1 oferta lub dwie oferty, które przekraczają wartość zaplanowanych środków, to zawsze mamy wątpliwość, czy daje nam to pełne spektrum oceny sytuacji rynkowej. W tym przypadku najtańsza oferta mieści się w kosztorysie, dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć limit środków na tę inwestycję o 500 tys. zł – wyjaśniła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

Jak wyjawiła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, najtańszą ofertę złożyła firma Bud-Tech, która aktualnie prowadzi prace w tej części tzw. osiedla Jar. – Dzięki temu nie będzie już wówczas kosztów organizacji placu budowy – tłumaczyła pani skarbnik. Prace związane z tą inwestycją rozpoczną się w tym roku i potrwają 14 miesięcy.

Przed przystąpieniem do właściwych prac wykonawca będzie musiał przygotować i oczyścić teren. Pojawią się także saperzy, którzy sprawdzą go pod kątem niewypałów i niewybuchów.

W ramach tej inwestycji na tzw. osiedlu Jar pojawi się wiele ciekawych miejsc i atrakcji, jak np. promenada z kostki brukowej, która będzie biec przez cały teren wypoczynkowy i rekreacyjny oraz ma prowadzić do poszczególnych części parku, amfiteatr, drewniane pomosty przy Stawie kapitana, place zabaw, górka saneczkowa, stoły do ping-ponga i piłkarzyków, stoły plenerowe z ławkami, boisko. Powstanie układ ciągów pieszych i ścieżka rowerowa, chodniki i jezdnia, a także parking na ok. 150 samochodów. Znajdą się także wybiegi dla psów, nasadzenia drzew, bylin i traw, urządzenia do street-workoutu, siłownia zewnętrzna z urządzeniami do ćwiczeń i ścieżka zdrowia o nawierzchni bezpiecznej ze zrębek drewnianych, ławki parkowe, kosze na śmieci i psie odchody, stojaki na rowery, domki dla ptaków i nietoperzy, ściezki przyrodnicze.

Fot. Michał Kunicki

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
928
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany