6 październik 2020

Różnorodny Artus Festival

fot. www.torun.pl
Koncerty, wystawa, spektakl kabaretowy i improwizacyjny, spotkania autorskie, warsztaty muzyczne, a nawet mistrzostwa gry w FIFA 20 – tak zapowiada się tegoroczny Artus Festival. Od 6 października do 25 listopada 2020 r. w Dworze Artusa mnóstwo kulturalnych wrażeń.
REKLAMA

- Przygotowanie tego festiwalu było najtrudniejszym przedsięwzięciem, jakie kiedykolwiek planowaliśmy – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor CK Dwór Artusa Łukasz Wudarski. – Wiosną, w związku z pandemią, cały świat kulturalny runął i wszystko trzeba było wymyślić na nowo. Udało nam się jednak przygotować różnorodny program, który łączy wiele dziedzin sztuki. Wierzę, że zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa, będziemy cieszyć się wydarzeniami z najwyższej półki.

Inauguracja festiwalu to tradycyjnie wystawa laureatów konkursu Kujawsko-Pomorskie Press Foto. Wernisaż odbędzie się 6 października. Zobaczymy zdjęcia nagrodzone w kategoriach: Życie codzienne, Kultura i sztuka, Sport i Wydarzenia. Od 6 do 11 października nagrodzone prace będzie można oglądać na specjalnych planszach przed Dworem Artusa, a aż do końca października wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Galerii Artus.

Artus Festival to przede wszystkim ważne wydarzenia muzyczne. Publiczność spotka się z gwiazdami różnych gatunków, stylów, a oferta skrojona jest pod gusta różnych grup wiekowych. Na otwarciu festiwalu zagra  jedna z najzdolniejszych artystek jazzowych młodego pokolenia – Monika Borzym, która w towarzystwie pianisty Krzysztofa Dysa wykona przedwojenne standardy jazzowe w nowoczesnych, tanecznych aranżacjach. Fanów melancholijnego brzmienia, które łączy klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami na pewno zachwyci występ zespołu Tęskno. Odbiorców ceniących sobie u artystów charyzmę oraz bezkompromisowy styl przyciągnie do Dworu Artusa występ Macieja Maleńczuka. To artysta o wielu twarzach. Poeta, wokalista, gitarzysta, osobowość telewizyjna – tym razem wraz z kolegami z sekcji rytmicznej wykona swoje największe przeboje.

Jak zwykle organizatorzy nie zapomnieli o fanach jazzu. W ramach koncertu Jazzowe Zaduszki usłyszymy L.A. Trio w składzie Bogdan Hołownia, Andrzej „Bruner” Gulczyński i Józef Eliasz. Połączenie współczesnej muzyki żeglarskiej oraz rosyjskich rzewnych ballad to znak rozpoznawczy duetu Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. Duet Krzemyk & Harry to z kolei ukłon w stronę ulicznego performance’u oraz połączenia muzyki retro z nowoczesnością.

Kolejna zaproszona na Artus Festival artystka to Kasia Lins – niepokorna twórczyni młodego pokolenia. Pinky Loops to także młode artystki, które w swojej muzyce czerpią pełnymi garściami z nowoczesnych technologii. Bartek Staszkiewicz i Sebastian Zawadzki to przykład na to, że prawdziwa muzyka i przyjaźń nie zna granic – nawet jeśli dzielą ich tysiące kilometrów, gdy dochodzi do spotkania, powstaje muzyczna magia na dwa fortepiany. Wisienką na torcie muzycznej części Artus Festivalu będzie występ muzykującego aktora, którego piosenki wdarły się szturmem na listy przebojów. Mowa o Pawle Domagale, którego występ zakończy w dniu 25 listopada muzyczną część Artus Festival.

Po raz kolejny w trakcie festiwalu organizatorzy zaproponują publiczności także udział w spektaklach. Znany i lubiany Kabaret Hrabi wystąpi razem z Czesławem Jakubcem w swoim najnowszym programie Ariaci. Miłośników teatru improwizowanego zainteresuje Improv Baltic Show, które połączy siły impro z Polski i krajów nadbałtyckich.

Artus Festival to także ciekawe spotkania autorskie z aktorami, dziennikarzami, podróżnikami czy osobowościami polskiego życia publicznego. W tym roku spotkamy się z Anną Gacek – do niedawna jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów radiowej z Trójki. Dziennikarka znana jest z audycji prowadzonych wspólnie z Wojciechem Mannem. Tegoroczny Artus Festival uświetni także wizyta Edyty Olszówki. To aktorka filmowa i serialowa, rozpoznawalna dzięki swoim rolom w Lejdis, Prawie Agaty, Przepisie na życie, Ojcu Mateuszu, czy Ekstradycji. Artus Festival gości także wielkich podróżników. W tym roku spotkamy się z Adamem Bieleckim, który w rozmowie z Mariuszem Sepioło opowie o swoich himalajskich sukcesach i planach na przyszłość. Świat dzikiej natury jest bliski także Marcinowi Dorocińskiemu. Ten popularny aktor spełnia się literacko oraz jako aktywista ekologiczny, czego świadectwem jest jego najnowsza książka „Na ratunek”, o kulisach powstawania której opowie na spotkaniu autorskim.

Podobnie jak w zeszłym roku Artus Festival nie zapomina o działaniach edukacyjnych, które zogniskowane zostaną na muzyce. ART_LAB to nieodpłatne warsztaty dla najmłodszych, które poprowadzą znani DJ-e, ucząc młodych adeptów podstaw mixowania i scratchowania z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.

Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Dowiedz się więcej o festiwalu

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-19 20:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-21 19:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany