Lato z orkiestrą

fot. www.torun.pl
Koncertem „Raz Dwa Trzy Symfonicznie” rozpocznie się 26 czerwca Międzynarodowy 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncerty w weekendy lata, aż do 5 września.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2685
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Na festiwal złoży się 14 koncertów oraz wydarzenia towarzyszące: projekcja filmowa i wystawa. Będą koncerty kameralne i symfoniczne. Wiele wydarzeń nawiąże do ważnych świąt i rocznic. W ramach obchodów Święta Miasta festiwal rozpocznie 26 czerwca w Sali na Jordankach zespół Raz Dwa Trzy, który wykona swoje największe hity w wersjach symfonicznych. Ta sama okazja jest powodem występu cenionego przez publiczność Infinito Quartet. Usłyszymy go w repertuarze muzyki klasycznej i filmowej 26 czerwca o godz. 20.45 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Koncert odbędzie się po odsłonięciu katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Ważne rocznice

Pierwszy lipcowy koncert festiwalu zorganizowany został z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. 5 lipca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny usłyszymy kwartet smyczkowy, który w hołdzie papieżowi-Polakowi wykona utwory m.in. Mozarta, Vivaldiego, Pachelbela, Bacha, Hydna, Chopina i Haendla. Kolejny rocznicowy koncert 1 sierpnia upamiętni wybuch powstania warszawskiego. Będzie to recital skrzypcowy Roberta Łaguniaka – półfinalisty konkursu im. Wieniawskiego w 2016 r. oraz zdobywcy II nagrody na ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu. Na fortepianie towarzyszyć mu będzie Marcin Sikorski. W sali kameralnej CKK Jordanki zabrzmią utwory Francka, Prokofieva, Szymanowskiego i Wieniawskiego. Muzycznie i filmowo wspominać będziemy również 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Najpierw 8 sierpnia pokazany zostanie film „Cud nad Wisłą” z 1921 r. z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora, performera i producenta muzycznego Marcina Pukaluka. 15 sierpnia w sali na Jordankach Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona motywy muzyczne z takich filmów, jak „Pianista”, „Pan Tadeusz”, „Faraon”, „Ogniem i mieczem”, „Chłopi”, „Noce i dnie”, a także tematy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza m.in. do „Janosika”, „Alternatyw 4”, „Stawki większej niż życie”, „Czterdziestolatka”. Niezwykłym koncertem Beethoven Electric 2D uczczona zostanie z kolei 250. rocznica urodzin kompozytora wszechczasów. 29 sierpnia na Jordankach obok toruńskich symfoników wystąpią znakomici artyści jazzowi: Urszula Dudziak – śpiew, Adam Bałdych – skrzypce, Dominik Wania – fortepian z towarzyszeniem zespołu. Za niecodzienne aranżacje Beethovenowskie odpowiada Mikołaj Blajda.

Stęsknieni symfonicy

Muzycy toruńskiej orkiestry wyraźnie zatęsknili za swoją publicznością, bo koncertów symfonicznych w programie tegorocznego festiwalu jest naprawdę sporo. 17 lipca w sali na Jordankach usłyszymy suity Griega i Bizeta. Orkiestrą dyrygować będzie Dainius Pavilionis przy asyście Wojciecha Pławnera. Ten ostatni poprowadzi orkiestrę w kolejny piątkowy wieczór. Usłyszymy wtedy koncert na klarnet i orkiestrę Mozarta, Cztery pory roku Vivaldiego oraz dwa walce Kilara. Solistami koncertu będą Monika Skruszewicz – skrzypce oraz Rafał Kleszcz – klarnet. Pod batutą Adama Banaszaka orkiestra zagra 22 sierpnia. Na program złożą się kompozycje von Suppego, Rossiniego oraz Verdiego. Jak zawsze na zakończenie festiwalu 5 września zabrzmią utwory operowe. Orkiestra towarzyszyć będzie litewskim solistom: sopranistce Ievie Juozapaitytė oraz barytonowi Vytautasowi Juozapaitisowi.

W mniejszym składzie

Zanim jednak nastąpi finał, czeka nas jeszcze kilka propozycji kameralnych oraz recitali. 11 lipca w Ratuszu Staromiejskim zabrzmią kompozycje Telemana, Bacha, Vivaldiego, Baculewskiego i Pstrokońskiej-Nawratil. Prapremierowo wykonany zostanie także utwór na 2 flety i klawesyn Iwony Kisiel. Wystąpi zespół w składzie: Łukasz i Agata Długosz – flet oraz Marek Toporowski – klawesyn. Przeboje muzyki rozrywkowej wykonają 25 lipca znani i lubiani toruńscy artyści Rafał „Zwierzak” Zieliński – gitara, wokal oraz Joanna Czajkowska – wokal z towarzyszeniem zespołu.
Miłośników muzyki organowej zapraszamy 11 lipca na recital Dawida Wesołowskiego. W programie koncertu Tabulatura toruńska oraz Elegia z Fantazji fis-moll op. 30 Surzyńskiego. 2 sierpnia w sali kameralnej CKK Jordanki wystąpi zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu Elias David Moncado z Niemiec. Zabrzmią utwory Mozarta, Ernsta, Beethovena oraz Saint-Saënsa. Przy fortepianie zasiądzie Bartłomiej Wezner.
Dopełnieniem programu będzie wystawa fotografii Łukasza Ułanowskiego z Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego. Oglądać ją będzie można na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego od 11 lipca do 2 sierpnia.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu TUTAJ

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2685
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany