Basen już pod dachem

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
Na budowie pływalni przy ul. Bażyńskich zakończono ważny etap – obiekt jest już w stanie surowym, zadaszonym. Z tej okazji w dniu 5 grudnia 2019 r. odbyło się tradycyjne zawieszenie wiechy.
REKLAMA
Basen przy ul. Bażyńskich, z którego torunianie korzystali od 1987 roku, ze względu na stan techniczny i planowaną modernizację został zamknięty 30 grudnia 2017 roku. Prace nad nowym obiektem, który został zaprojektowany przez szczecińską firmę MD Polska, rozpoczęły się wrześniu 2018 roku. Wartość zadania wynosi blisko 42 mln zł netto, a za jego realizację odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

- Stan zaawansowania prac na budowie przekroczył 50%. Cała konstrukcja niecki jest już wykonana, teraz czekamy na cały system potrzebny do jej uruchomienia, który przyjedzie do nas z Włoch, i na początku roku 2020 zaczniemy jej montaż – wyjaśnił Bartłomiej Kozak z firmy Erbud SA, która jest wykonawcą prac.

- Bardzo dziękuję firmie Erbud SA i całemu zespołowi tu pracującemu za efektywną realizację tego zadania i oczekuję z niecierpliwością efektu końcowego powiedział prezydent Michał Zaleski. Jak zapewnił wiceprezes Erbudu, Jacek Leczkowski, otwarcie nowej pływalni planowane jest na mikołajki 2020 roku.

Pływalnia przy ul. Bażyńskich będzie nowoczesnym trzykondygnacyjnym obiektem sportowo-rekreacyjnym. Znajdzie się w nim główny basen o wymiarach 25 m x 15,4 m, o głębokości 1,35-3,6 m oraz baseny w części rekreacyjnej. Pierwszy o wymiarach 12 x 6 m z ruchomym dnem, przeznaczony będzie do nauki pływania, aqua areobiku, aquabike’u i nurkowania. W drugim, rekreacyjnym o nieregularnym kształcie znajdą się takie atrakcje, jak: bicze wodne, rwąca rzeka, gejzery i ławki z hydromasażem. Zaplanowano też brodzik dla najmłodszych. Szczególnymi atrakcjami będą dwie zjeżdżalnie: 62- i 90-metrową, obie o różnicy poziomów 9,6 m, a także basen zewnętrzny o lustrze wody 16 m kw.

W strefie saun do wyboru będzie pięć typów łaźni oraz ogrzewane leżanki kamienne, prysznice i wannę z zimną wodą. Kompleks ten będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych (w tym na wózkach inwalidzkich) wprost z poziomu terenu wokół budynku.

W obiekcie mieścić się będą także: kawiarnia, dwie sale do ćwiczeń gimnastycznych ze sprzętem oraz dwa pełnowymiarowe boiska do squasha, a przy nich odpowiednie zespoły szatniowe. Na ostatniej kondygnacji znajdą się jeszcze dwie salki gimnastyczne, sale konferencyjne oraz pomieszczenia administracyjne.

Przy pływalni zaplanowano parking na 80 miejsc, tor dla rolkarzy, siłownię zewnętrzną, górkę dla saneczkarzy i place zabaw, w tym wodny plac zabaw z 12 różnymi urządzeniami. Zagospodarowane zostaną tereny zieleni z ławeczkami i wybiegiem dla psów.

Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Powstanie tu winda z kabiną o wymiarze 140 x 110 cm, wydzielone miejsca, przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ogólnodostępna toaleta, wejście do budynku z poziomu terenu, drzwi bez progów.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-29 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany