Akt erekcyjny pod Centrum Badań i Konserwacji

fot. www.torun.pl / Adam Zakrzewski
9 maja 2019 roku odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, które powstaje przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
928
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego jest jednostką, która powstaje  przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32. Do marca 2022 roku wybudowany zostanie nowy obiekt wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą. Centrum prowadzić będzie działalność badawczą i usługową w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki, szeroko pojętej ochrony dziedzictwa kulturowego, ale również inne badania na potrzeby podmiotów zewnętrznych, m.in. takie jak badania składu i właściwości materiałów produkowanych lub planowanych do wdrożenia.

9 maja 2019 r. odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę inwestycji. W wydarzeniu wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski, który pogratulował władzom uczelni realizacji projektu i podkreślił prestiż i tradycję toruńskiej szkoły konserwacji.

Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum zawartego pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu a Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy.

Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy WSP UMK w Toruniu będzie prowadziło badania na cele statutowe oraz na zlecenie prywatnych przedsiębiorstw w zakresie nowych metod diagnostyki i konserwacji oraz technik i materiałów mających zastosowanie w konserwacji i restauracji dzieł sztuki, których efekty będą mogły być bezpośrednio wdrażane do przemysłu. Budynek Centrum zostanie wyposażony w 115 nowych urządzeń badawczych.

Budowa Centrum jest realizowana z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu to ponad 50,3 mln zł a kwota dofinansowania 38,2 mln zł. Prace budowlane od stycznia 2019 r. realizuje firma Erbud.

Fot. Adam Zakrzewski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
928
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany