3. edycja Festiwalu Wisły rozpoczęta

fot. www.torun.pl / Wojtek Szabelski
Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
702
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Począwszy od Włocławka, dalej przez Nieszawę, Ciechocinek, Włęcz, Osiek nad Wisłą aż do Torunia – taką trasę w ciągu kilku dni pokonali żeglarze, spadkobiercy spuścizny flisackiej i amatorzy rzecznych wypraw w ramach 3. edycji Festiwalu Wisły. Najbliższe 2 dni nad Bulwarem Filadelfijskim w Toruniu zwieńczą wspaniałe święto najważniejszej rzeki w Polsce. Wraz z nurtem rzecznym do naszych brzegów spłynęło wiele znamienitych, międzynarodowych gości oraz okazałych łajb napędzanych siłą mięśni lub mechanicznie, stylizowanych na wzór starej modły żeglarskiej.

Wodnych poszukiwaczy przygód powitał gospodarz miasta Michał Zaleski, przemawiając z plenerowej sceny na Wiśle.

Wisła to rzeka, która wypełniła istnienie naszego miasta. Bez Wisły nie byłoby Torunia, jego bogactwa, a także współczesnych walorów turystycznych, rekreacyjnych czy wypoczynkowych - powiedział prezydent Torunia, Michał Zaleski. – niektórych wciąż interesuje i zadziwia, dlaczego ta rzeka wciąż jest dzika, mimo że płynie w sercu Europy. Mówią o tym z uznaniem i niedowierzaniem, ale zawsze podziwiają jej piękno. Chcemy je podkreślać, pokazywać i tworzyć z niego wartość dla naszego miasta. Cieszę się, że po raz trzeci dochodzi do realizacji przedsięwzięcia, które piękno i wartość tej wspaniałej rzeki ma podkreślać – do Festiwalu Wisły.

Rozpoczętej 3 lata temu nowej tradycji udaje się ściągać nad brzegi miasta wielu entuzjastów i zainteresowanych wodną rekreacją. Tłumy zebrane na Bulwarze Filadelfijskim od 14 do 15 sierpnia będą mogły podziwiać kunszt i stylistykę wykonania wodnych środków lokomocji. Wszystko to w akompaniamencie szantów płynących dźwięcznie z plenerowej sceny wodnej, zlokalizowanej tuż przy małym tarasie widokowym od strony murów miejskich.

Doznaniom wzrokowym towarzyszyć mogą również walory smakowe, bowiem wzdłuż bulwarowego deptaka rozstawiła się pokaźnych rozmiarów wioska straganów i kramów, oferujących lokalne wyroby nadwiślańskich miejscowości.

Dziś i jutro nie zapomnijcie Państwo, że możemy cały dzień być z tymi, którzy są chyba najciekawszymi postaciami, mogącymi zjawić się w Toruniu, nie przypływając pociągiem, ani nie przyjeżdżając samochodem, tylko właśnie płynąc Wisłą – kontynuuje prezydent. - Warto się z nimi spotkać, ponieważ wszyscy spełniają jedno, podstawowe kryterium, które wzbudza niesamowitą ciekawość – kochają wodę, kochają naszą Wisłę. Życzę udanego spotkania z 3. edycją Festiwalu Wisły, 14-15 sierpnia w Toruniu, który został oficjalnie rozpoczęty! - uroczyście zakończył prezydent.

Pełny program Festiwalu Wisły znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia.

tekst: Marcin Morkowski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
702
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 20:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-21 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany