Kultura z miejskimi stypendiami

fot. www.torun.pl / Wojtek Szabelski
W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.  W maseczkach i przy zachowaniu zasad ostrożności.
REKLAMA

Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego akty nadania stypendiów otrzymało ośmioro młodych toruńskich twórców i animatorów kultury. Miejskie wsparcie pomoże im zrealizować swoje artystyczne projekty – napisać książki, nagrać płyty, przygotować autorskie wystawy, wziąć udział w konkursach artystycznych czy kursach mistrzowskich.

Jesteście Państwo kulturalnymi ambasadorami Torunia. Proszę więc, abyście włożyli całe swoje serce w przedłożone i wspierane zamierzenia. One będą wizytówkami naszego miasta  – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Wiem, że to samorządowe wsparcie młodych toruńskich twórców, udzielane przez miasto już od kilkunastu lat, jest potrzebne i skuteczne! Wciąż słyszymy o naszych stypendystach, którzy później rozwijają swoje kariery i osiągają artystyczne sukcesy.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą rady miasta o Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury mogą się ubiegać toruńscy twórcy, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Założeniem programu jest bowiem pomoc na starcie, umożliwiająca młodym osobom zrealizowanie swoich pierwszych projektów i zaistnienie w kulturalnym krajobrazie miasta i Polski.

Do 31 marca 2020 r., do Wydziału Kultury wpłynęło 10 wniosków o stypendium półroczne na II półrocze 2020 roku. Oceniała je komisja ds. stypendiów powołana przez Prezydenta Miasta Torunia. Po zapoznaniu się z jej rekomendacjami 9 czerwca 2020 r. Prezydent Miasta Torunia podjął decyzję, że stypendia otrzymają (w kolejności alfabetycznej):

Joanna Chmielewska
Absolwentka  dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz kulturoznawstwa. Jej pasją jest fotografia. Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na interdyscyplinarny projekt pt. „Kultura wtórna” – nowy wymiar dawnych zajęć oczami torunian.

Jan Cieplik
Od 10 r. życia śpiewał w chórze Pueri Cantores Thorunienses. Od 2016 r. jest uczniem Szkoły Muzycznej w Toruniu, gdzie pobiera naukę z zakresu wokalistyki. Laureat licznych nagród i konkursów. Otrzymał stypendium w wysokości 4550 zł brutto na udział w Kursie Wokalistyki Operowej w Iwoniczu Zdroju oraz w Mistrzowskim Kursie Wokalnym w Łodzi.

Ewa Fabiańska-Jelińska
Kompozytorka urodzona w Toruniu. Na Akademii Muzycznej w Poznaniu uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Absolwentka studiów podyplomowych z kompozycji w uczelni  Universität für Music und darstellende Kunst w Wiedniu. Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na nagranie pierwszej monograficznej płyty CD z wybranymi utworami instrumentalnymi.

Julia Kubacka

Uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu w klasie fortepianu. Od 2017 r. jest organistką w kościele w Górsku. Organy stały się jej drugą pasją. Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na doskonalenie gry na organach i zdobycie nowych umiejętności improwizatorskich.

Agnieszka Laddach
Doktor Wydziału Nauk Historycznych na UMK w Toruniu. Obecnie doktorantka I roku w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych UMK.
Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na publikację książki  pt. „Janusz St. Pasierb. Teolog, historyk sztuki, teoretyk kultury”, t.2, „Charakterystyka myśli”.

Michał Murawski
Student Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku. Laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2020 r. Otrzymał stypendium w wysokości 4700 zł brutto na zrealizowanie spektaklu muzycznego pt. ”Nowe niebo” - monodramu inspirowanego dziełami Mikołaja Kopernika oraz prof. Karola Górskiego.

Ewelina Wolska
Absolwentka kulturoznawstwa na  UMK w Toruniu. Pracuje  w SM „Kopernik” prowadząc kreatywna pracownię dla dzieci: Akademia Wyobraźni. Uzyskała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na pierwszą autorską, ilustrowaną publikację pt. „ Kalejdoskop toruńskich marzycielek”.

Zofia Ziemkiewicz
Studentka na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Laureatka konkursów wiolonczelowych w Polsce i za granicą. Otrzymała stypendium w wysokości 4800 zł brutto na doskonalenie umiejętności twórczych poprzez podjęcie edukacji artystycznej w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła na tarasie widokowym w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa związanych z przeciwdziałaniem zarażeniu koronawirusem COVID-19. Korzystając z okazji prezydent Torunia zaapelował do uczestników, by nie rezygnowali z noszenia maseczek – są one skuteczną barierą, hamującą rozprzestrzenianie się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-01-30 16:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-12 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-05 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany