24 kwiecień 2021

"365 dni" oraz "Pętla" triumfatorami 10. edycji Węży

fot. PAP
"365 dni" Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa zdobył Wielkiego Węża dla najgorszego filmu roku. Twórcy obrazu otrzymali także statuetki za najgorszy scenariusz i duet na ekranie. Również trzy Węże - za najgorszą reżyserię, rolę żeńską i efekt specjalnej troski - trafiły do "Pętli" Patryka Vegi.
REKLAMA

Węże, czyli polskie odpowiedniki Złotych Malin, są przyznawane przez Popkulturową Akademię Wszystkiego, w skład której wchodzą krytycy filmowi i dziennikarze czynnie zajmujący się kulturą i sztuką. Celem wyróżnień jest "zwrócenie uwagi na kondycję polskiego filmu".

Laureatów jubileuszowej 10. odsłony nagród ogłoszono w sobotę na profilu Akademii na Facebooku. Jak przekazano w komunikacie, w kategorii najgorszy film roku zwyciężył "365 dni" Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa. Do twórców obrazu powędrowały także Węże za najgorszy scenariusz (Tomasz Klimala) i duet na ekranie (Anna Maria Sieklucka i Michele Morrone).

Również trzy Węże przyznano "Pętli" Patryka Vegi. Scena porodu została uznana za efekt specjalnej troski, Katarzynę Warnke doceniono za najgorszą rolę żeńską, a Vega pokonał konkurencję w kategorii najgorszy reżyser.

Na podium znaleźli się również twórcy "Swingersów" w reż. Andrejsa Ekisa, którzy otrzymali nagrody za najgorszą rolę męską (Michał Koterski) i najbardziej żenującą scenę ("Wygrzmocę was wszystkich" - Michał Koterski).

Laureatem Węża za występ poniżej talentu został Maciej Stuhr ("Bad Boy"). W kategorii najgorszy plakat uhonorowano "Zenka", a w kategorii najgorszy teledysk okołofilmowy - "LeLeLe" promujący film "Asymetria" w reż. Konrada Niewolskiego. Najgorszym przekładem tytułu zagranicznego okazał się "Tyler Rake: Ocalenie" (org. "Extraction").

We wrześniu organizatorzy Węży planują zorganizować festiwal online "Dekada Węży", w trakcie którego - jak poinformowali - "odbędą się prelekcje i panele na temat złego polskiego kina, spotkania z twórcami, wywiady online i wspólne oglądanie i komentowanie wszystkich dziesięciu laureatów Wielkiego Węża".(PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ ozk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-20 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-21 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany