15 maj 2021

Prezes RARS: W poniedziałek ok. 1,2 mln Comirnaty, mniejsza dostawa COVID-19 Vaccine Janssen - 136 tys.

W poniedziałek spodziewamy się 1,2 mln Comirnaty. Do punktów szczepień dotrą one we wtorek. Dawek Covid-19 Vaccine Janssen będzie też znacząco mniej niż planowano, bo zaledwie 136 tys., ale o tych przesunięciach informowaliśmy punkty szczepień w zeszłym tygodniu - przekazał prezes RARS, Michał Kuczmierowski.
REKLAMA

"Do Polski właśnie dotarła zapowiadana wcześniej dostawa preparatów Covid-19 Vaccine Moderna. To około 250 tys. Dawki wyjechały już do hurtowni i punktów szczepień z naszego magazynu" - powiedział PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Równocześnie zaznaczył, że poniedziałkowa partia szczepionek Comirnaty planowana na ok. 1,2 mln dawek i będzie dystrybuowana do punktów szczepień we wtorek. Punkty o takim opóźnieniu zostały poinformowane już w zeszłym tygodniu.

"W związku z olbrzymim zapotrzebowaniem na szczepionki, które od razu są dostarczane do punktów szczepień, nie będzie również w tym tygodniu dostawy w poniedziałek. Punkty zostały o tym poinformowane we wtorek w ubiegłym tygodniu i miały czas na przepisanie pacjentów na inne dni" - przypomniał.

Prezes RARS równocześnie zaznaczył, że mniejsza też będzie dostawa COVID-19 Vaccine Janssen. Początkowo miało to być ponad 370 tys., a przyjedzie do Polski we wtorek 136 tys.

"Szczepionek COVID-19 Vaccine Janssen przyjedzie 240 tys. mniej niż zapowiadano. Według producenta przyczyną jest oczekiwanie na decyzje EMA w sprawie dopuszczenie do obrotu na rynku unijnym preparatów pochodzących z amerykańskiej linii produkcyjnej" - wyjaśnił prezes RARS.

Jednocześnie podkreślił, że producent zadeklarował również uzupełnienia dostaw do końca maja, ale dla szczepień w tym tygodniu oznacza to duże zamieszanie.

"Agencja informowała punkty o tym problemie od środy. Powinny przełożyć cześć pacjentów zapisanych na szczepienie na kolejne tygodnie" - powiedział.

Ostatecznie wyliczył, że w przyszłym tygodniu planowane są kolejno dostawy szczepionek: w poniedziałek Comirnaty (producent Pfizer/BioNTech) - 1,2 mln; we wtorek COVID-19 Vaccine Janssen (producent Janssen-Cilag International NV) - 136 tys.; w środę Vaxzevrii (producent AstraZeneca) - 165 tys.; a w piątek lub sobotę Covid-19 Vaccine Moderna (producent Moderna Biotech Spain, S.L.) - ok. 250 tys.

Od 9 maja e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 ma wystawione każda osoba, która ukończyła 18 lat. Może zapisywać się na nie m.in. telefonicznie, wysyłając SMS, poprzez system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta lub w punkcie szczepień.

Tylko szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia szczepienia. Dla wszystkich przyjmujących drugą dawkę, od najbliższego poniedziałku odstęp między dawkami zostaje skrócony do 35 dni, czyli 5 tygodni. Wcześniej dla Comirnaty i Covid-19 Vaccine Moderna wynosił on 42 dni, a dla Vaxzevrii - 84 dni.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-13 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-17 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-18 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany