1 październik 2020

Ministerstwo Rozwoju: tempo inflacji nieznacznie szybsze od oczekiwań

fot. PAP
Tempo inflacji jest nieznacznie szybsze od oczekiwań - napisało w czwartek Ministerstwo Rozwoju, odnosząc się do danych GUS. W ocenie resortu w październiku br. można spodziewać się utrzymania tempa inflacji na poziomie ok. 3,2 proc. r/r i ok. 0,2 proc. m/m.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Jak podał GUS w szacunku flash, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc.

Jak wskazało MR, we wrześniu - kolejny miesiąc z rzędu - odnotowano spowolnienie spadku cen paliw do prywatnych środków transportu. "Wobec poziomu sprzed roku były one niższe o 9,2 proc., wobec spadków w sierpniu o 12,3 proc., a w lipcu o 16,1 proc." - czytamy. W komunikacie wskazano też, "że w ujęciu miesięcznym ceny paliw były o 1,6 proc. wyższe niż w sierpniu br."

Zaznaczono, że we wrześniu (r/r) notowano dalsze spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 2,7 proc. w stosunku do 3 proc. w sierpniu, 3,9 proc. w lipcu i 5,7 proc. w czerwcu. Wskazano, że wrześniowy poziom cen żywności i napojów był o 0,4 proc. niższy niż miesiąc wcześniej. W tym czasie ceny nośników energii wzrosły o 4,6 proc.(r/r) wobec wzrostu o 4,5 proc. w sierpniu br.

Jak szacuje resort rozwoju, w październiku br. można spodziewać się utrzymania tempa inflacji na poziomie ok. 3,2 proc. (r/r) i ok. 0,2 proc. (m/m). "W ujęciu rocznym oczekujemy zbliżonego wzrostu cen żywności i dalszego hamowania spadku cen paliw. Na wyniki miesięczne wpływ będą miały nieco wyższe ceny żywności oraz odzieży i obuwia, których wahania wynikają z czynników sezonowych" - napisano. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany