30 kwiecień 2021

Majówka i komunia tylko za gotówkę?

Pandemia wpłynęła na zmiany nawyków finansowych Polaków. Aż 63% ma obawy związane ze swoją przyszłością finansową i tylko co czwarta osoba czuje się bezpiecznie pod tym względem. Pandemia zniechęciła też 51% Polaków do zaciągania pożyczek lub kredytów na wyjazdy wypoczynkowe czy sfinansowanie ważnych uroczystości rodzinnych, np. komunii. Tak wynika z badania „Portret zadłużonych Polaków w dobie pandemii COVID-19” przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie KRUK S.A.*
REKLAMA
Z badania wynika, że 34% Polaków woli nie zaciągać pożyczki lub kredytu z obawy o swoją przyszłość finansową i zatrudnienie. Z kolei aż 17% właśnie ze względu na niepewne finansowe jutro dąży do tego, aby prędzej spłacić wcześniej zaciągnięte kredyty lub pożyczki.

Obserwujemy, że pandemia wpłynęła na to, jak Polacy postrzegają pieniądze. Wiele osób zadłużonych w miarę swoich możliwości chce szybciej uporządkować swoje finanse i spłacić zadłużenie. Poczucie odpowiedzialności, ale również obawa o finansową przyszłość skłaniają do większej kontroli wydatków i ostrożniejszego planowania domowego budżetu czy zaciągania nowych zobowiązań  – komentuje Agnieszka Salach, rzecznik prasowy KRUK S.A.

Ogółem około 1/3 ankietowanych przyznała, że stara się oszczędzać pieniądze, a podobny odsetek badanych dokładnie planuje swoje wydatki. Nieco poniżej 30% respondentów rezygnuje z zakupów produktów drugiej potrzeby.

Na pytanie, na co w obecnej sytuacji ankietowani na pewno nie zaciągnęliby kredytu, aż 45% odpowiedziało, że na wypoczynek. Z kolei 21% nie skorzystałoby z takiej formy finansowania, aby zorganizować ważną uroczystość rodzinną, m.in. komunię.

Organizując wyjazd wypoczynkowy lub ważną imprezę rodzinną wolimy korzystać z bieżących dochodów lub z oszczędności, aby dodatkowo nie obciążać swojego domowego budżetu. Oczywiście są osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie. Niemniej wspomniana obawa o przyszłość finansową skłania nas raczej do dysponowania środkami, które już mamy w naszym gospodarstwie domowym. Z naszego badania wynika, że w czasie pandemii najważniejszym sposobem zabezpieczenia się na tzw. niepewne czasy jest oszczędzanie – odpowiedziało tak 34% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazło się dokładne planowanie wydatków, które wskazało 33% badanych – wyjaśniła Agnieszka Salach z KRUK S.A.      
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-21 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-05 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany