Obiekt fortyfikacyjny B66 gotowy!

fot. www.torun.pl / profil Marka Rubnikowicza na portalu Facebook
Zakończyły się czynności odbiorowe po wielkim remoncie obiektu fortyfikacyjnego B66 na cele wystawiennicze. W budynku koszar Bramy Chełmińskiej jeszcze w tym roku otwarty zostanie kolejny, siódmy już oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu – Muzeum Twierdzy Toruń. 
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
694
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W poszczególnych salach wystawowych przedstawione zostaną wszystkie rodzaje dzieł fortecznych występujące w Toruniu – w formie makiet, modeli czy wizualizacji komputerowych. Uzupełnieniem prezentowanych treści będą oryginalne eksponaty, w tym elementy wyposażenia, uzbrojenia oraz umundurowanie żołnierzy z poszczególnych okresów historycznych.

W Muzeum Twierdzy Toruń prezentowana będzie nie tylko historia architektury militarnej, ale też dzieje miasta i okolic, wpływ fortyfikacji na jego rozwój oraz walki prowadzone w oparciu o umocnienia toruńskie.

Ważnym elementem przygotowywanej ekspozycji będzie ukazanie nie tylko samych obiektów i dzieł fortecznych, ale też sposobu ich budowania i wykorzystywania przez załogę twierdzy.

Uzupełnieniem planowanej ekspozycji będzie prezentacja historii najstarszego w Europie poligonu wojskowego (wiele elementów dawnej infrastruktury poligonowej zachowało się do dnia dzisiejszego i część z nich będzie eksponowana w nowym muzeum) oraz miejsc martyrologii, w tym obozu jenieckiego z lat 1939 – 1945, którego historia jest mało znana.

Ostatnim elementem nowej ekspozycji będzie historia garnizonu toruńskiego z lat 1920 – 1939.. Funkcjonowało w Toruniu w tym okresie czasu ponad 90 jednostek i instytucji wojskowych. Toruń był też największym ośrodkiem szkolnictwa wojskowego w Kraju. Były tutaj szkoły wojskowe wszystkich rodzajów wojsk: lotnictwa, marynarki wojennej i wojsk lądowych.

W Muzeum będzie również miejsce na organizację wystaw czasowych i okolicznościowych oraz zaprezentowanie twierdzy toruńskiej współcześnie – aktualny stan poszczególnych dzieł fortecznych oraz sposób ich wykorzystania.

Tematyka poszczególnych bloków prezentowana będzie w sposób chronologiczny, pozwalający na ukazanie ewolucji fortów toruńskich na przestrzeni dziejów sztuki fortyfikacyjnej.

Informacje o postępach prac będą zamieszczane na stronie internetowej www.muzeum.torun.pl.

fot. profil Marka Rubnikowicza na portalu Facebook

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
694
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-11 19:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany