W październiku możliwe pierwsze zabiegi mikrochirurgiczne z użyciem nowego robota
"Robotyka wchodzi do każdej dziedziny nowoczesnej chirurgii. Robot Symani to narzędzie dedykowane do zabiegów mikrochirurgii i super mikrochirurgicznych, gdy operujemy na naczyniach poniżej 1 mm, a nawet będziemy w stanie je wykonywać na naczyniach poniżej 0,1 mm. To totalna nowość, coś, co pozwoli nam przekroczyć nieprzekraczalne" – powiedział podczas prezentacji nowego sprzętu dr n.med. Daniel Maliszewski, pracujący na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej szpitala w Słupsku (woj. pomorskie).
Zaznaczył, że wykorzystanie tego sprzętu wiąże się z eliminacją ludzkiej niedoskonałości, czyli drżenia rąk, co w pracy chirurga, w ocenie dr. Maliszewskiego, stanowi największy problem. Ponadto robot daje większy zakres ruchomości ręki. Zabiegi z jego wykorzystaniem są mniej męczące dla chirurga.
Dr Maliszewski przekazał, że specjaliści ze słupskiego szpitala będą co najmniej przez miesiąc przygotowywać się do przeprowadzenia pierwszych zabiegów z użyciem robota. "Mam nadzieję, że od października z nimi ruszymy" – powiedział.
Prezes Sapiński podkreślił, że słupski szpital będzie pierwszą placówką w Polsce, w której wykorzystany zostanie system robotyczny Symani. "Wydzierżawiony został na rok. Jeśli spełni nasze oczekiwania, to podejmiemy decyzję co do dalszej dzierżawy lub wykupienia tego robota. Jego koszt to ok. 8 mln zł" – powiedział szef słupskiego szpitala.
W placówce nowy robot wspomoże lekarzy w zabiegach w zakresie chirurgii ogólnej oraz onkologicznej, a także chirurgii ortopedycznej przy zabiegach mikrochirurgicznych, takich jak: zespolenia, szycie i podwiązywanie naczyń krwionośnych i przewodów limfatycznych.
Koordynator oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej słupskiego szpitala prof. Jacek Zieliński dodał, że jest przygotowany na rotację lekarzy (10 złożyło wypowiedzenia, sześciu zostało zatrudnionych, z kolejnymi prowadzone są rozmowy – PAP). Podkreślił, że to nie wpłynie na pracę oddziału, na liczbę przeprowadzanych zabiegów z użyciem robota Da Vinci Xi zakupionego w 2023 r. za blisko 13 mln zł oraz tych planowanych z pomocą nowego robota.
Na świecie pracuje 18 robotów Symani, słupski szpital ma być 19. ośrodkiem, w którym ten sprzęt będzie wykorzystywany. "Planujemy w przyszłości stworzenie w Słupsku Regionalnego Centrum Szkoleniowo-Referencyjnego" – poinformowała Natalia Ostrowska z firmy Synektik, która jest wyłącznym dystrybutorem robota Symani na Polskę, Czechy, Słowację, Litwę, Łotwę i Estonię.
Słupski szpital ma doświadczenie w zakresie zabiegów mikrochirurgicznych. Od 2018 r. przeprowadzane są tu zabiegi rekonstrukcyjne płatami DIEP z zespoleniem mikrochirurgicznym, od 2019 r. operowane są obrzęki chłonne w ramach Pomorskiego Programu Diagnostyki i Leczenia Obrzęku Chłonnego. Łącznie wykonanych zostało ponad 250 zabiegów mikrochirurgicznych.(PAP)
ing/ jann/