Okuliści z Sieradza będą leczyć jaskrę laserem
Trzy nowoczesne urządzenia (laser, USG i kamera do diagnostyki chorób oczu) dotarły w tym tygodniu do szpitala w Sieradzu. Badania USG u pacjentów rozpoczęły się w piątek, a od najbliższego wtorku okuliści będą także diagnozować pacjentów kamerą Febus. Zaraz po Nowym Roku rozpoczną się natomiast zabiegi leczenia jaskry nową metodą, przy użyciu lasera.
Nowatorską metodę leczenia jaskry okuliści ze szpitala w Sieradzu wprowadzają dzięki pozyskaniu dla placówki najnowocześniejszego obecnie lasera.
"Ta metoda leczenia jaskry jest alternatywą dla inwazyjnego leczenia operacyjnego. Polega na dostarczeniu w sposób kontrolowany energii lasera do ciała rzęskowego, struktury odpowiedzialnej za produkcję cieczy wodnistej i zmniejszeniu jej wytwarzania. W ten sposób uzyskuje się znaczny, stabilny spadek ciśnienia w oku, a dzięki temu urządzeniu leczenie jaskry stanie się bardziej dostępne i komfortowe dla pacjentów" – wyjaśniła dr Małgorzata Górka, ordynator oddziału okulistycznego szpitala w Sieradzu.
Dr Górka zapewniła, że zabieg jest bezpieczny, nie uszkadza ciała rzęskowego i można go stosować na różnych etapach choroby, zarówno w jaskrze otwartego, jak i zamkniętego kąta oraz w przypadkach opornych na inne metody leczenia.
Laser do walki z jaskrą to tylko część pakietu sprzętowego, który dotarł w końcu roku do szpitala w Sieradzu dzięki wsparciu funduszu samorządu województwa i Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Za pół miliona złotych udało się wyposażyć oddział okulistyczny sieradzkiego szpitala także w platformę USG i kamerę Fundus do diagnostyki chorób oczu.
Ultrasonograf pozwoli na precyzyjną diagnostykę nawet najtrudniejszych przypadków, a kamera pomoże w wykrywaniu groźnych chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. Badania tymi urządzeniami zwiększą szanse na szybsze i bardziej precyzyjne terapie.
"Ten zaawansowany system diagnostyczny umożliwia niezwykle precyzyjne badania, takie jak biometrię, ocenę patologii ciała szklistego, odwarstwień siatkówki, a także zmian nowotworowych w oku. Ułatwia pomiar we wszystkich typach oczu, także u pacjentów z zaawansowaną zaćmą czy w wysokiej krótkowzroczności" – powiedziała ordynator sieradzkiej okulistyki.
Dodała, że dzięki nowym urządeniom diagnostycznym można uzyskać zwiększenie głębi ostrości o 70 proc., co jest szczególnie ważne w ocenie odwarstwień siatkówki, patologii na pograniczu ciała szklistego i siatkówki oraz w rozpoznawaniu zmian nowotworowych.
W tegorocznych zakupach sieradzkiego szpitala znalazła sie też kamera Fundus do badania siatkówki.
"Umożliwia pełne obrazowanie przedniego odcinka oka oraz siatkówki w czasie rzeczywistym. Jest niezastąpione we wczesnym wykrywaniu zwyrodnienia plamki żółtej, jednej z głównych przyczyn utraty wzroku" - wyjaśniła dr Górka.
Dodała, że cenną właściwością urządzenia jest możliwość archiwizacji danych i porównanie wyników kolejnych badań. Dzięki temu lekarz prowadzący może monitorować postęp choroby, a zatem lepiej planować i dostosowywać terapię, szybciej reagując na zmiany stanu pacjenta.
Ta technologia była dotychczas niedostępna dla pacjentów z Sieradza, a pozwala na diagnozowanie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków, co wpłynie na skuteczność leczenia i czas trwania terapii.(PAP)
jus/ agz/