Dlaczego polska publiczna opieka zdrowotna kuleje?
Polska służba zdrowia w zapaści
Polski system opieki zdrowotnej, świadczonej w przychodniach i szpitalach publicznych, znajduje się w kryzysie. Składki pochodzące od obywateli, gromadzone w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, są niewystarczające dla zaspokajania potrzeb zgłaszanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Budżet NFZ jest rozdysponowywany w nieefektywny sposób, w wyniku czego pacjenci czekają na wizyty u specjalistów, zabiegi szpitalne, a nawet ważne operacje, w kolejkach trwających po kilka czy kilkanaście miesięcy. Szpitale otrzymują od NFZ zbyt mało pieniędzy, aby zapewnić wysoką jakość świadczonych usług medycznych. Nie mogąc odmówić pacjentowi pomocy, wykonują swoją pracę, a wraz z nią rośnie zadłużenie szpitali. Taka sytuacja będzie trwać nadal, jeśli nie dojdzie do gruntownych zmian na poziomie ustawodawczym.
Szansa na poprawę
Obecny Minister Zdrowia w rządzie Donalda Tuska, Bartosz Arłukowicz, przedstawił propozycję zmian w służbie zdrowia w Polsce, których celem jest skrócenie kolejek w dostępie do lekarzy specjalistów czy zabiegów szpitalnych. Między innymi zaproponował on wprowadzenie rejestracji zapisów do lekarzy, co zlikwidowałoby możliwość zapisywania się do różnych lekarzy przez tego samego pacjenta, na to samo skierowanie od lekarza rodzinnego. Wielu pacjentów nie przychodzi na umówione wizyty, zajmując „miejsce” innym i wydłużając tym sposobem kolejki.
Receptą na chorującą na niewydolność służbę zdrowia może być popularyzacja dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Daje ono kompleksową ochronę klientom, ale obecnie nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce. Aby zostało upowszechnione, oferta Towarzystw Ubezpieczeniowych musiałaby być bardziej atrakcyjna, a zakres gwarantowanej opieki zdrowotnej powinien być jeszcze szerszy, dopasowany do oczekiwań klientów. Świadczenia powinny być dostępne w placówkach, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania pacjenta, ponieważ tylko wtedy ubezpieczenie będzie rzeczywiście spełniało jego oczekiwania. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, oferowane przez Signal Iduna, to na przykład gwarantowane świadczenia medyczne w placówkach medycznych Polmed za przystępną kwotę kilkudziesięciu złotych miesięcznie, w pakiecie indywidualnym lub rodzinnym, w kilku wariantach różniących się zakresem świadczeń oferowanych klientom.