Koncerty Kopernikańskie

fot. nadesłane
Rok Mikołaja Kopernika obfituje w wydarzenia poświęcone astronomowi. Przed nami cykl „Koncertów Kopernikańskich”. W trzech miastach: Fromborku, Toruniu i Bydgoszczy, usłyszymy dzieła Mozarta i Beethovena w wykonaniu wybitnych muzyków Rafała Blechacza, Kim Bomsori i Macina Zdunika.
REKLAMA

Dokonujemy pętli historycznej i tożsamościowej. Dzielimy się z Warmią i Mazurami tym symbolem. To sprawia, że rozumiemy naszą wspólną rolę jaką mamy do odegrania wobec historii. Zapraszam na wyjątkowe koncerty wybitnych muzyków. Życzę Państwu wzruszenia, głębokiego przeżywania piękna i radości! – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W najbliższy piątek (17 listopada) mury gotyckiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu wypełni muzyka. W wyjątkowej oprawie muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Marka Pijarowskiego wykonają „Symfonię Jowiszową” Mozarta oraz Koncert potrójny C-dur Beethovena. Wystąpią wybitni soliści.

Związany z naszym regionem, urodzony w Nakle nad Notecią, Rafał Blechacz grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W 2007 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W październiku 2005 roku zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu i sonaty. Nagrodę przyznała mu również publiczność. Podczas obchodów Święta Województwa w 2016 roku wirtuozowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pełna informacja.

Solistką kopernikańskich wieczorów będzie także Kim Bomsori południowokoreańska skrzypaczka. Artystka jest laureatką wielu międzynarodowych konkurów muzycznych, m.in. 62. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium, hanowerskiego Konkursu Skrzypcowego im. J. Joachima czy XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.. W sezonie 2018/2019 związana była z bydgoską filharmonią.

Na wiolonczeli zagra Macin Zdunik, zdobywca I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W roku 2020 otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Cykl wydarzeń otworzy dziś (16 listopada) koncert w archikatedrze we Fromborku, samorząd województwa reprezentuje członek zarządu Sławomir Kopyść. Do Torunia zapraszamy w piątek (17 listopada), a w bydgoskiej filharmonii koncert odbędzie się w sobotę (19 listopada). Szczegółowe informacje na stronie.

Koncerty kopernikańskie są współfinansowane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy jest instytucją prowadzonych przez Samorząd Województwa Kujawsko- Pomorskiego.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
-2.3°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:33
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2023-12-02 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 20:00
miejsce
Sala Kameralna - CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-03 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-04 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany