Rafał Trzaskowski nowym kandydatem na prezydenta RP

By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48211417
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka, poinformował oficjalnie w piątek, na konferencji prasowej w Sejmie, że nowym kandydatem opozycji na prezydenta RP został Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Po porannej rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ze startu w wyborach prezydenckich, zresztą przewidywanej od już od kilku dni, zarząd PO zdecydował, że to Rafał Trzaskowski stanie do walki o fotel prezydenta RP. Nowy kandydat jest popierany przez wszystkie ugrupowania Koalicji Obywatelskiej.

Powodem zapewne były bardzo niskie sondaże dotychczasowej kandydatki. Według ostatniego, przeprowadzonego przez Kantar, Małgorzata Kidawa-Błońska mogła liczyć na zaledwie 4 proc. poparcie.

- Wiem, że ponoszę odpowiedzialność za to, co się wydarzyło, bo spadki sondażowe spowodowane były tym, że Polacy nie wiedzieli, czy biorę udział w tych wyborach czy, nie, ale dla mnie najważniejsze było ich zdrowie, bezpieczeństwo i to, żeby Polska ciągle była krajem demokratycznym, krajem w sercu Europy, krajem europejskim – powiedziała na konferencji już była kandydatka na prezydenta RP. Jednocześnie poparła kandydaturę Rafała Trzaskowskiego.


To będzie trudna walka

- Musimy znaleźć odpowiedź na problemy palące Polaków. I znajdziemy te odpowiedzi. Świat zmienia się dla nas wszystkich – powiedział Trzaskowski na konferencji.

- Staję jako kandydat na prezydenta RP i biorę odpowiedzialność za Polskę w walce o demokrację. Idziemy na wybory, które będą bezpieczne, demokratyczne, powszechne. To zwycięstwo nas wszystkich. Nie będzie łatwo. Będą nam rzucać kłody pod nogi, ale wygramy te wybory – dodał.


Kim jest nowy kandydat na prezydenta RP

Rafał Trzaskowski to z wykształcenia politolog, ekspert od spraw europejskich i doktor nauk humanistycznych. Jest absolwentem Kolegium Europejskiego w Natolinie i Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Był także stypendystą Oxford University oraz Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu. Uczył się także na Wydziale Filologii Angielskiej, w Cranbrook-Kingswood High School w USA oraz Marcellin College w Sydney w Australii. Zna pięć języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

Od 2018 r. pełni funkcję prezydenta m.st. Warszawy. W przeszłości był posłem do Parlamentu Europejskiego, ministrem administracji i cyfryzacji, sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także posłem na Sejm VIII kadencji. Od 2020 roku jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Jest żonaty z Małgorzatą Trzaskowską, ma dwoje dzieci - Aleksandrę i Stanisława.


Autor: Paulina Karpińska
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany