.
31 lipiec 2020

Lekkoatletyka łączy pokolenia

fot. nadesłane
To było prawdziwe święto sportu. W 42. Memoriale im. Grzegorza Duneckiego i imprezach mu towarzyszących wystartowali zawodnicy z całej Polski oraz we wszystkich kategoriach wiekowych.
REKLAMA
Wiodącym wydarzeniem była kolejna edycja memoriału poświęconego pamięci patrona toruńskiego stadionu miejskiego. Grzegorz Dunecki był multimedalistą seniorskich mistrzostw Polski, między innymi mistrzem kraju w biegu na 200 metrów z 1938 roku. Specjalizował się w biegach sprinterskich, dlatego też główną konkurencją memoriałową był trójbój biegowy na dystansach 60, 100 i 200 metrów. O triumf w niej rywalizowało kilkudziesięciu zawodników, w tym też czołowi polscy krótkodystansowcy, tacy jak choćby multimedalista mistrzostw kraju, zawodnik do którego należy szósty wynik w historii polskiego sprintu na dystansie 100 metrów, czyli Remigiusz Olszewski, czy też Adrian Brzeziński z toruńskiego Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego.

Drugą konkurencją memoriałową towarzyszącą wtorkowym zawodom był IV Bieg Pamięci Kazimierza Osmańskiego, w którym wzięli udział najmłodsi zawodnicy i zawodniczki - dzieci z rocznika 2006 i młodsze.

Memoriałowi Duneckiego towarzyszył też ogólnopolski mityng lekkoatletyczny, a także 5. Mistrzostwa Polski Masters w Trójboju Sprinterskim. Zanim na bieżni, skoczni i rzutniach pojawili się wyczynowcy, do rywalizacji przystąpili amatorzy - uczestnicy konkurencji rodzinnych. Trzypokoleniowe zespoły składające się z dziecka, rodzica i jednego z dziadków wzięły udział w trójboju lekkoatletycznym, na który składały się: bieg na 60 m, skok w dal i pchnięcie kulą. Dużą popularnością cieszyły się też konkurencje indywidualne dla członków rodzin.

Rodzinne zmagania były zwieńczeniem kilkudniowych treningów, które odbywały się na toruńskim stadionie pod hasłem „Wakacje z Lekkoatletyką”. Wśród trenerów prowadzących zajęcia znaleźli się też olimpijczycy: Urszula Kielan, Ludwika Chewińska i Ryszard Szparak. We wtorek również oni zaprezentowali się w sportowej rywalizacji z najmłodszymi oraz członkami ich rodzin.

Okrasą całego wydarzenia był nowy rekord świata w rzucie młotem, który w kategorii M75, a więc w grupie zawodników mających 75-79 lat, ustanowił Jerzy Jabłoński. Olszynianin posłał młot na odległość 51,52m, poprawiając tym samym o... centymetr najlepszy dotychczasowy rezultat w tej kategorii wiekowej.

Na uwagę niewątpliwe zasługuje też bardzo wysoka frekwencja, a także wielka rozbieżność w wieku startujących. Pomiędzy najmłodszymi uczestnikami zawodów rodzinnych, a najstarszymi uczestnikami 5. Mistrzostw Polski Masters w Trójboju Sprinterskim ta różnica wynosiła przeszło 80 lat!
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany