.
31 lipiec 2020

Lekkoatletyka łączy pokolenia

fot. nadesłane
To było prawdziwe święto sportu. W 42. Memoriale im. Grzegorza Duneckiego i imprezach mu towarzyszących wystartowali zawodnicy z całej Polski oraz we wszystkich kategoriach wiekowych.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
827
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Wiodącym wydarzeniem była kolejna edycja memoriału poświęconego pamięci patrona toruńskiego stadionu miejskiego. Grzegorz Dunecki był multimedalistą seniorskich mistrzostw Polski, między innymi mistrzem kraju w biegu na 200 metrów z 1938 roku. Specjalizował się w biegach sprinterskich, dlatego też główną konkurencją memoriałową był trójbój biegowy na dystansach 60, 100 i 200 metrów. O triumf w niej rywalizowało kilkudziesięciu zawodników, w tym też czołowi polscy krótkodystansowcy, tacy jak choćby multimedalista mistrzostw kraju, zawodnik do którego należy szósty wynik w historii polskiego sprintu na dystansie 100 metrów, czyli Remigiusz Olszewski, czy też Adrian Brzeziński z toruńskiego Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego.

Drugą konkurencją memoriałową towarzyszącą wtorkowym zawodom był IV Bieg Pamięci Kazimierza Osmańskiego, w którym wzięli udział najmłodsi zawodnicy i zawodniczki - dzieci z rocznika 2006 i młodsze.

Memoriałowi Duneckiego towarzyszył też ogólnopolski mityng lekkoatletyczny, a także 5. Mistrzostwa Polski Masters w Trójboju Sprinterskim. Zanim na bieżni, skoczni i rzutniach pojawili się wyczynowcy, do rywalizacji przystąpili amatorzy - uczestnicy konkurencji rodzinnych. Trzypokoleniowe zespoły składające się z dziecka, rodzica i jednego z dziadków wzięły udział w trójboju lekkoatletycznym, na który składały się: bieg na 60 m, skok w dal i pchnięcie kulą. Dużą popularnością cieszyły się też konkurencje indywidualne dla członków rodzin.

Rodzinne zmagania były zwieńczeniem kilkudniowych treningów, które odbywały się na toruńskim stadionie pod hasłem „Wakacje z Lekkoatletyką”. Wśród trenerów prowadzących zajęcia znaleźli się też olimpijczycy: Urszula Kielan, Ludwika Chewińska i Ryszard Szparak. We wtorek również oni zaprezentowali się w sportowej rywalizacji z najmłodszymi oraz członkami ich rodzin.

Okrasą całego wydarzenia był nowy rekord świata w rzucie młotem, który w kategorii M75, a więc w grupie zawodników mających 75-79 lat, ustanowił Jerzy Jabłoński. Olszynianin posłał młot na odległość 51,52m, poprawiając tym samym o... centymetr najlepszy dotychczasowy rezultat w tej kategorii wiekowej.

Na uwagę niewątpliwe zasługuje też bardzo wysoka frekwencja, a także wielka rozbieżność w wieku startujących. Pomiędzy najmłodszymi uczestnikami zawodów rodzinnych, a najstarszymi uczestnikami 5. Mistrzostw Polski Masters w Trójboju Sprinterskim ta różnica wynosiła przeszło 80 lat!
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
827
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-10-08 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany