20 medali torunian na jubileusz

Blisko 500 zawodniczek i zawodników wzięło udział w 29. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters oraz towarzyszącym im mistrzostwom lekarzy i dziennikarzy. Czempionat zainaugurował obchody 30-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters.
Związek zrzeszający polskich weteranów lekkiej atletyki powstał 26 lutego 1990 roku. Jego siedziba od momentu założenia mieści się w Toruniu, skąd pochodzi większość czołowych działaczy organizacji. Naturalną rzeczą było więc, że obchody 30-lecia lecia PZLAM zainaugurowano właśnie w grodzie Kopernika. Doskonałą okazją ku temu była 29 edycja halowych mistrzostw kraju „mastersów”, która w minioną sobotę odbyła się w Arenie Toruń. Czempionatowi towarzyszyły 3. Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy i 1. HMP Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się aż 525 sportowców, z czego do rywalizacji ostatecznie stanęło 488 z nich. Są to rekordowe liczby, gdyż dotychczas żadna z wcześniejszych edycji mistrzostw Polski weteranów, także w wydaniu letnim, nie miała aż tak dużej frekwencji.

Również w sportowych zmaganiach uzyskano wiele rekordowych wyników. Tylko w samych biegach na dystansie 400 metrów ustanowiono aż cztery nowe rekordy Polski masters.

Tradycyjnie z bardzo dobrej strony zaprezentowali się też gospodarze. Torunianie w 29. HMP Masters zdobyli aż dwadzieścia medali (5 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych). Mistrzami Polski zostali: Eugeniusz Nowak (kategoria M75, 60 i 200 metrów), Edward Korolko (M75, skok o tyczce), Kazimierz Jankowski (M65, pchnięcie kulą) i Wacław Krankowski (M65, rzut ciężarkiem). Po srebro sięgnęli: Joanna Grabowska (K40, 200 i 400m), Magdalena Kowalska (K40, 1500m), Ryszard Dembkowski (M65, chód na 3000 metrów), Czesław Nowacki (M75, 400m), a także Wacław Krankowski (M65, pchnięcie kulą). Ponadto brązowe medale wywalczyli: Joanna Grabowska (K40, 60m), Małgorzata Adryjańczyk (K45, 200m), Edward Korolko (M75, 60m), Czesław Nowacki (M75, 200m), Tomasz Osóbka (M80, 200m), Piotr Chuchra (M40, skok w dal), Julian Pełka (M65, skok w dal) i w chodzie na 3000m - Krzysztof Góralski (M55) oraz Tomasz Niejadlik (M35).

Torunianie po tytuły i medale sięgali też w branżowych czempionatach. Mistrzem Polski lekarzy w skoku w dal został Julia Pełka. Do tego stanął jeszcze na trzecim stopniu podium w konkursie pchnięcia kulą. W 1. Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy po złoto sięgnął Tomasz Niejadlik (chód na 3000m), srebro - Julia Truszczyńska (60m), a dwa brązowe medale wywalczył Daniel Ludwiński (200 i 3000 metrów).

Wieczorem po zakończeniu zmagań odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia związku, w trakcie której m.in. uhonorowano najwybitniejszych zawodników i najbardziej zasłużonych działaczy PZLAM. W spotkaniu uczestniczyło też wielu oficjeli, w tym przedstawiciele władz miasta z prezydentem Michałem Zaleskim na czele, urzędu marszałkowskiego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także licznych partnerów i sponsorów organizacji.