reklama
kategoria: Społeczne
11 wrzesień 2024

Kilkaset osób uczestniczyło w I Toruńskim Kongresie Dialogu

zdjęcie: Kilkaset osób uczestniczyło w I Toruńskim Kongresie Dialogu / v48972404
v48972404
Kilkaset osób uczestniczyło we wtorek i środę w I Toruńskim Kongresie Dialogu. Prezydent miasta spotkał się m.in. z radami okręgu, trzecim sektorem i powołał Radę Rozwoju. Uczestnicy podkreślali konieczność zmian w niemal każdej sferze życia miasta, domagali się realnej partycypacji obywateli.
REKLAMA

"Życzę, żebyśmy podczas tego Kongresu wspólnie wypracowali nowe miasto oparte na nieco innych, bardziej demokratycznych i efektywniejszych ramach współpracy" - mówił wybrany w kwietniu prezydentem Torunia Paweł Gulewski. Kongres Dialogu jest spełnieniem jednej z jego obietnic wyborczych.

"Dzisiaj spełnia się moje prawdziwe marzenie, jako osoby, która w kampanii mówiła, że dialog trzeba usprawnić, że musimy podreperować proces dialogu, że na nowo musimy zredefiniować kwestie dotyczące partycypacji w wielu wymiarach. Rekomendacje, które zostaną wypracowane staną się podstawą do projektowania elementów uchwały budżetowej na 2025 r. Będą także podstawą do tego, w jaki sposób mamy zaplanować proces konsultacji społecznych. Jedno jest pewne: nie chcemy zostawić tego systemu współpracy, kooperacji i współrządzenia, jaki był do tej pory. Chcemy to zmieniać" - zadeklarował prezydent Gulewski.

Uczestnicy kongresu - społecznicy, przedsiębiorcy, zwykli mieszkańcy - powtarzali najczęściej, że dla nich najważniejsze jest to, czy ich postulaty będą realnie wdrażane w życie.

"Tutaj pojawiło się wiele fantastycznych pomysłów. Moje pytanie brzmi tylko tak: co się teraz z tym stanie, kto to wszystkie zbierze i przeprowadzi przez najtrudniejszym etap, czyli wdrażania i przekonywania do tych rozwiązań decydentów" - mówiła w rozmowie z PAP przedstawicielka jednej z rad okręgu Regina Strzemeska.

Anna Lamers, znana toruńska społeczniczka, podkreślała, że bardzo by chciała, aby konkretne rekomendacje trafiały do poszczególnych wydziałów urzędu miasta. Tak, aby ścieżka wdrożenia była jak najszybsza.

W organizację kongresu i jego przeprowadzenie zaangażowała się m.in. prof. Maria Lewicka, kierownik Katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej.

"Opracujemy pewne wytyczne do strategii, którą chcemy przedstawić władzom miasta, prezydentowi miasta. Przyszli głównie aktywiści, osoby bardzo zaangażowane, a naszym zdaniem trzeba rozmawiać też z mieszkańcami, którzy tutaj nigdy nie przyjdą. Jestem pełna nadziei. Myślę, że nowe władze miasta są niesamowicie otwarte na dialog z mieszkańcami. Zobaczymy co z tego wyjdzie i co się z tego da zrealizować" - powiedziała prof. Lewicka.

Uczestnicy kongresu m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych podczas swoich wystąpień wiele razy podkreślali, że przez lata czuli, że nikt ich w Toruniu nie słucha. "Ma pan prezydent od nas kredyt zaufania, ale chcemy konkretnych rozwiązań" - mówił jeden z uczestników rozmowy z trzecim sektorem, zwracając się do Gulewskiego.

Podczas prac w podgrupach pracowano nad rekomendacjami dotyczącymi rozwoju miasta, poszczególnych polityk miejskich, włączenia obywateli w dialog o mieście. Wiele uwag dotyczyło konieczności większej oddolności w kształtowaniu budżetu miasta. Wiele uwagi poświęcono problemowi zieleni w mieście, dostępności miejsc publicznych dla osób z niepełnosprawnościami czy wykluczeniu komunikacyjnemu i kulturalnemu.

"Dla mnie oczywiste jest, że członek Rady Okręgu, a docelowo każdy mieszkaniec, powinien mieć nieskrępowaną możliwość zabierania głosu na sesjach rady miasta. To nie powinien być wyjątek i łaska przewodniczącego Rady Miasta. Powołują się państwo na tym kongresie na przykład Poznania. Tam w sesjach rady miasta może wziąć udział każdy mieszkaniec" - powiedział Jacek Kiełpiński, toruński dziennikarz, aktywista, członek Rady Okręgu Wrzosy.

Ostatnim wydarzeniem I Toruńskiego Kongresu Dialogu było powołanie Rady Rozwoju. Prezydent Gulewski zapowiedział także powołanie do końca jesieni Rady Dziedzictwa.

Pełnomocnik prezydenta Torunia ds. dialogu i innowacji miejskich Patryk Wawrzyński podkreślił, że "kongres jest pierwszym krokiem w drodze do budowania miasta współtworzonego".

"W czasie kongresu chcemy wspólnie stworzyć mapę zagadnień i tematów, w których konsultowanie chcą włączyć się mieszkańcy i mieszkanki Torunia oraz wypracować katalog narzędzi toruńskiej partycypacji. Efekty umożliwią prowadzenie konsultacji i dialogu tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom wszystkich osób współtworzących toruńską wspólnotę" - podkreślił Wawrzyński.

Władze miasta zapowiedziały już kolejny kongres za rok. Jako swoją ambicję przedstawiły rozszerzania tego wydarzenia do skali ogólnopolskiej.(PAP)

twi/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Toruń
4°C
wschód słońca: 06:51
zachód słońca: 16:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2024-11-07 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-07 19:00
miejsce
Dwa Światy, Toruń, ul. Ducha Św....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-07 19:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany