20 listopad 2023

Sołectwo Młyniec Drugi wykonało najładniejszy witacz dożynkowy

fot. nadesłane
W czwartek (16 listopada) w Karbówku odbyła się Akademia Żniwna, w trakcie której zostały podsumowane konkursy „Pomysłowy witacz dożynkowy 2023” oraz „Świetlice wiejskie – co się tutaj dzieje?”. Gośćmi na gali byli m.in. wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa, radni sejmiku województwa Stanisław Pawlak i Paweł Zgórzyński oraz poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski.
REKLAMA

Sprawy wsi i ludzi, którzy w nich mieszkają, znajdują się w centrum zainteresowania samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Wspieramy mieszkańców w ich inicjatywach i pomagamy podtrzymywać tradycję, kierując niezbędne środki finansowe do poszczególnych sołectw. Miło jest patrzeć na to, jak dzięki nim rozwija się kujawsko-pomorska wieś – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Dariusz Kurzawa w krótkim wystąpieniu podkreślił to, że wieś w Kujawsko-Pomorskiem, działające w sołectwach organizacje i tradycja ludowa są ważne dla samorządu województwa.

Pierwszy konkurs skierowany był do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.  Polegał na wyłonieniu najbardziej pomysłowego witacza dożynkowego. Na konkurs wpłynęło 28 zgłoszeń. Witacze oceniła komisja, w składzie której znaleźli się pracownicy Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na duże walory kulturowe i ogromny wkład pracy mieszkańców w przygotowywanie witaczy. Pula nagród pieniężnych w konkursie wynosiła 6.000 zł.

Wyniki konkursu na witacz dożynkowy:
  • Pierwsze miejsce – sołectwo Młyniec Drugi (gmina Lubicz, powiat toruński) - 3.000 zł
  • Drugie miejsce – sołectwo Szczawno (gmina Skrwilno, powiat rypiński) - 2.000 zł
  • Trzecie miejsce – sołectwo Sierakowo (gmina Kowalewo Pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński) - 1.000 zł
Kolejny konkurs skierowany był do kół gospodyń wiejskich z terenu województwa. Celem jaki przyświecał organizatorom była promocja działalności KGW w prowadzonych przez nie świetlicach i wyłonienie najlepszych koncepcji rozwoju działalności kół  w tym roku. Na konkurs wpłynęło 26 zgłoszeń. Ich oceny dokonali pracownicy Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego. Komisja oceniała m.in. koncepcje rozwoju kół gospodyń wiejskich, ich wpływ na integrację społeczności lokalnej, zaangażowanie mieszkańców i wpływ organizowanych wydarzeń na promocję kół. Łączna wysokość nagród finansowych w konkursie wynosiła 21.000 zł.

Wyniki konkursu dla kół gospodyń wiejskich:
  • Pierwsze miejsce – KGW Sadłóg-Sadłóżek-Paniewek (gmina Topólka, powiat radziejowski) – 6.000 zł
  • Drugie miejsce – KGW w Dziewierzewie (gmina Kcynia, powiat nakielski) – 5.000 zł
  • Trzecie miejsce – KGW Suchatówka (gmina Gniewkowo, powiat inowrocławski) – 4.000 zł
  • Czwarte miejsce – KGW w Brzozowie (gmina Kijewo Królewskie, powiat chełmiński) – 3.000 zł
  • Piąte miejsce – KGW Wronowy Kujawskie Maki (gmina Strzelno, powiat mogileński) – 2.000 zł
  • Szóste miejsce - Nowoczesne Koło Gospodyń Wiejskich w Grodnie (gmina Baruchowo, powiat włocławski) – 1.000 zł
Wydarzenie uświetnił koncert duetu Queens of Violin i Tomasza Grdenia. Publiczność wysłuchała wykładów na temat tradycji dożynkowych i zdrowego żywienia wygłoszonych przez Hannę M. Łopatyńską z Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Halinę Jurkowską reprezentującą Biolit Europe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
23.7°C
wschód słońca: 05:15
zachód słońca: 20:10
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2024-04-30 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-01 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-02 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-04 18:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany