Profilaktyka raka piersi
Każdego dnia 13 kobiet w Polsce umiera z powodu raka piersi. Rak wcześnie wykryty może być całkowicie uleczalny. W ponad 80% przypadków niepokojące zmiany w piersi wyczuwają same kobiety i ich partnerzy podczas samobadania. Akcja "Mój biust – Nasza sprawa" realizowana jest przede wszystkim z myślą o młodych kobietach, aby zachęcić je do badań i uświadomić, jak ważna jest wczesna profilaktyka w ochronie przed rakiem, zwłaszcza, że rak piersi dotyka coraz więcej kobiet młodych, które nie przekroczyły 30 roku życia.
Akcja rozpocznie się 9 października o godz. 11.00 na Rynku Staromiejskim happeningiem "Twój biust – Nasza sprawa" pod znakiem różowej gerbery. Tego dnia plac przy pomniku Kopernika rozkwitnie 2 tysiącami gerber, które wręczone zostaną mieszkankom Torunia przez uczestniczących w happeningu mężczyzn, wraz z przesłaniem: "Zbadaj się. Jesteś dla kogoś ważna". Do udziału zaproszeni są wszyscy panowie, którym leży na sercu dobro ich kobiet.
Najważniejszym wydarzeniem w ramach akcji będzie konferencja w Auli UMK, która rozpocznie się we wtorek, 12 października o godz. 16.00. To spotkanie ze specjalistami w zakresie profilaktyki raka piersi i szyjki macicy, podczas którego będzie można dowiedzieć się, jak chronić kobiecość przed rakiem, jak przebiega samobadanie, mammografia i USG, od kiedy kobiety powinny zacząć się badać i jak pokonać lęk przed badaniem, a także jak mężczyźni mogą wspierać kobiety w profilaktyce raka piersi.
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie dokument Aliny Mrowińskiej "Magda, miłość i rak", opowiadający historię chorej na nowotwór piersi młodej kobiety, która podjęła zwycięską walkę o siebie, poczęte w jej łonie dziecko i miłość do męża. Bohaterka dokumentu, Magdalena Prokopowicz, założycielka Fundacji "Rak’n’Roll. Wygraj życie", będzie gościem specjalnym konferencji obok Elżbiety Malcer z Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonek. O znaczeniu dbałości o zdrowie mówić będą także Danuta Longić, psycholog i psychoonkolog współpracujący z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, certyfikowany terapeuta Programu Simontona; lek. Maciej W. Socha, ginekolog-położnik, asystent w Katedrze i Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy; Olga Pietkiewicz, Dietetyk Studia Life Natur. Tego dnia odbędzie się też Kobiecy wieczór w Fashion Club, gdzie dystrybuowane będą ulotki z "Różową Gerberą".
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotografii najmłodszych w Polsce Amazonek "Niejedna z jedną", która stała się impulsem do realizacji akcji "Mój biust – Nasza sprawa". Wystawa dedykowana jest Monice Podwysockiej, młodej Amazonce, która walcząc o życie i zdrowie rówieśniczek, 13 września tego roku przegrała walkę z chorobą. Ekspozycja czyyna będzie w auli UMK do 15 października. Tego dnia na terenie dawnego Ośrodka Szkolenia Artylerii Toruńskie Stowarzyszenie Amazonek poprowadzi warsztaty relaksacyjne "Kąpiel w dźwiękach".
Organizator akcji Fundacja Tak Dla Zdrowia zaprasza do udziału w wydarzeniach w myśl zasady: "Jesteśmy dla siebie nawzajem najlepszym lekarzem. Pierwszego i czułego kontaktu". Akcja realizowana jest w ramach ogólnopolskiego miesiąca walki z rakiem i kampanii społecznej TAK! dla zdrowia. Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjął m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski.
www.torun.pl