Nagroda za Jordanki
Nagrody Festiwalu Architektury Światowej (WAF- World Architecture Festival) przyznawane są corocznie w Barcelonie, podczas wielkiej trzydniowej imprezy, której celem jest zgromadzenie i prezentacja projektów architektonicznych z całego świata.
Obok toruńskiego projektu ocenianych było jeszcze siedem prac: z Kanady, Anglii, Portugalii, Turcji, Szwecji i Chin.
Wielofunkcyjna Sala Koncertowa na Jordankach, którą zaprojektował Fernando Menis / MENIS Arquitectos okazała się najwyżej oceniona w kategorii Kulturalne Projekty Przyszłości.
W uzasadnieniu wyboru dokonanego prez sąd konkursowy czytamy m.in.:
"Ta ambitna i atrakcyjna propozycja zrealizowanego przez Menis Arquitectos projektu Sali Koncertowej wyraźnie sugeruje wysoki poziom możliwości instrumentalizacji złożonych wymagań technicznych, poprzez kreacje wewnętrznego, wysoce atmosferycznego wnętrza. Architektura, której znakiem rozpoznawczym jest jej geologiczny charakter, wynikający z mocno rzeźbionych form, jakości w operowaniu światłem oraz inwencje w użyciu materiałów, szczególnie betonowych. Jakość doznań zmysłowych jest doipełniana przez wysoką elastyczność funkcjonalną, przejawiającą się w formie przestrzeni, które można wykorzystać w rożny sposób. Ten koncept pokazuje w jaki sposób architekt możne naprawdę wniknąć w projekt na wszystkich jego poziomach, od jednoczącej wizji do najdrobniejszego szczegółu."
Projekt sali koncertowej na Jordankach powstał na zlecenie Urzędu Miasta Torunia i jest wynikiem międzynarodowego konkursu ogłoszonego w 2008 r. Warto przypomnieć, co o swoim projekcie mówili jego twórcy na etapie konkursowym:
Teren Jordanek, na którym stanie budynek, ma powierzcnie 7 hektarów i znajduje się na obrzeżach średniowiecznego centrum miasta, zdominowanego przez czerwony kolor cegły. Powstał na miejscu dawnych wałów obronnych, których usunięcie pozwoliło stworzyć tereny zieleni otaczające teraz historyczne centrum Torunia zielonym łukiem i płynnie połączyć architekturę średnioweiczną z nowoczesną. W tym obszarze znajduje się m.in. powstały niedawno budynek Centrum Sztuki Współczesnej, a także inne reprezentacyjne budynki o wysokich walorach architektonicznych. W ramach urządzenia tego terenu miasto wymagało zagospodarowania całej działki wskazując na wyposażenie jej w salę koncertowa, hotel i centrum kongresowe. Chodziło wiec o to, aby umiejętnie połączyć ze sobą wymagania konkursowe, zachowując jednocześnie wrażliwość wobec otaczającego pejzażu naturalnego i kulturalnego, w którym osadza się wspomniane zagospodarowanie.
Połowa powierzchni działki przeznaczona jest na park, który scala miejsce interwencji architektonicznej z otaczającym go zielonym łukiem.
Z drugiej strony, widok na panoramę miasta rozciągający się z lewego brzegu Wisły, uważany za drugi cud Polski, powinien pozostać nienaruszony, w związku z czym wysokość zabudowy sali koncertowej została ograniczona. Ponadto stosując się do surowej normy urbanistycznej, projekt był w stanie rozwinąć wystarczającą wrażliwość, aby podkreślić otaczające go walory historyczne i jednocześnie przemówic językiem nowej architektury.
Sala koncertowa to połączenie pomiędzy nowym i starym poprzez zastosowane materiały. Wnętrze jest ceglane: materiał tak obecny na fasadach historycznego centrum miasta, że aż mówi się ze można dotknąć gotyku przechadzając się jego ulicami. Materiał zewnętrzny stanowić będzie jasny, prawie biały beton, który pozwoli uwidocznić się wewnętrznemu wypełnieniu sali we wszelkich otworach na elewacjach, przypominających rzeźbiarskie nacięcia. Fasada reinterpretuje w ten sposób tradycje budownictwa z cegły, znajdując podobieństwo pomiędzy tektoniką miasta i strategicznym połażeniem działki. Gra barw, czerwieni i bieli, podkreśla dwuczłonowość dziedzictwa zasugerowaną poprzez wprowadzenie cegieł i nowoczesnej technologii.
Budynek o powierzchni użytkowej ok. 18.000 m2, zawiera bardzo elastyczny i złożony program funkcjonalny. Wyjątkowość tego rozwiązania opiera się na mozliwości połączenia obu sal o pojemności ok. 850 i 300 widzów i uzyskania w ten sposób większej przestrzeni na organizację wszelkich wydarzeń. Budynek jest w stanie “przystosować się” do przyjęcia różnorodnych imprez - “adaptuje się jak gąbka” do szerokiego spektrum sytuacji. Ponadto, przewidziano możliwość otwarcia sali koncertowej na zewnątrz i organizacji koncertów plenerowych. Ogromne wrota znajdujące się w części sceny podkreślają jeszcze bardziej charakter otwartości i przenikania do wewnątrz budynku. Dając widzom możliwość przejścia na plac plenerowy, uzyskują pełną ciągłość z przestrzenią publiczną.
www.torun.pl