Amerykańscy snajperzy szkolili polskich Terytorialsów
Wnioski wyciągnięte z ubiegłorocznych szkoleń pozwoliły na zwiększenie poziomu i intensywności obecnie realizowanych zajęć. Do końca lipca w przygotowanych kursach snajperów, operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN oraz medycyny pola walki (Combat Medic) udział weźmie ponad 500 Terytorialsów z terenu całego kraju.Już w ubiegłym roku wspólnie z Gwardią Narodową Stanu Illinois przeszkoliliśmy blisko 800 Terytorialsów. Tegoroczna kontynuacja współpracy pozwala nam nie tylko na rozszerzenie tematyki zajęć, ale także daje nowe możliwości i perspektywy na przyszłość. Dzięki realizowanym szkoleniom nasi instruktorzy wspólnie z Amerykanami wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, które w przyszłości z pewnością przełoży się na podniesienie poziomu wyszkolenia polskich żołnierzy – powiedział płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia WOT z Torunia.
Finałem realizacji dotychczasowej współpracy będzie oficjalne podpisanie porozumienia pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a ich amerykańskim odpowiednikiem – 129 Regional Training Institute w Springfield. Umowa ta pozwoli na utworzenie nowych kursów, a także większą intensyfikację obecnie realizowanych szkoleń.Wiedzę i umiejętności polskich żołnierzy oceniam 10 na 10. Są oni dumni ze służby w swoim kraju, a dzięki współpracy z nimi mamy możliwość nie tylko przekazania swojej wiedzy, ale także zyskania nowego doświadczenia. Cieszę się, że osobiście mogłem wziąć udział w tym projekcie, a także poznać polskich żołnierzy – dodał David instruktor z Gwardii Narodowej Stanu Illinois.
W czasie tygodniowego kursu snajperskiego, żołnierze zapoznawani są z zasadami skrytego poruszania się w terenie zurbanizowanym, zakładania stanowisk obserwacyjnych w budynkach czy też przygotowania do ich potencjalnej obrony. Zajęcia zakładają także realizację praktycznych strzelań na odległościach od 300 do 1300 metrów między innymi z pojazdu czy też z różnych wymuszonych postaw strzeleckich. Dodatkowo żołnierze ćwiczyli także działanie w sytuacjach awarii broni długiej i posługiwania się bronią krótką.Szkolenie oceniam wzorowo. Dzięki współpracy z amerykańskimi instruktorami mamy możliwość nie tylko wymiany doświadczeń, ale także spojrzenia na to wszystko czego dotychczas się uczyliśmy z innej perspektywy. Warto zaznaczyć, że tegoroczny kurs skupiony jest głównie na działalność w terenie zurbanizowanym, a dzisiejsze strzelania są kwintesencją działania snajpera w mieście – podsumował uczestnik szkolenia z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.