27 marzec 2020

Apel organizacji pozarządowych w sprawie swobody wypowiedzi personelu medycznego

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu oraz dyrektorów szpitali o przestrzeganie prawa do wolności słowa personelu medycznego oraz powstrzymania się od nakładania nadmiernych ograniczeń czy też wyciągania konsekwencji wobec medyków pełniących rolę sygnalistów.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Treść apelu

Apel nawiązuje do doniesień medialnych na temat pracowników i pracownic służby zdrowia otrzymujących wypowiedzenia umowy o pracę w związku z informowaniem społeczeństwa o brakach środków ochronny osobistej zmniejszających ryzyko zachorowania na COVID-19. W ostatnich dniach zakaz informacji został nałożony nie tylko na lekarzy decyzją dyrektorów szpitali, ale również na wojewódzkich konsultantów medycznych decyzją Ministerstwa Zdrowia.

Jak już pisaliśmy we wcześniejszym tekście - zdrowie publiczne zależy od dobrej informacji (Zdrowie publiczne zależy od dobrej informacji). Społeczeństwu nie jest obojętne, czy lekarze mają zapewnione odpowiednie warunki pracy.

Apel – zawierający uzasadnienie prawne i analizę wagi wolności słowa – nie jest jedynym podjętym przez nas działaniem. Wysłaliśmy też pytania do szpitali.  Zastrzegliśmy, że „Zdajemy sobie sprawę z obecnego obciążenia personelu zarządzającego szpitalem. Nie chcemy zwiększać tego obciążenia. Jednocześnie widzimy, że szpitale potrzebują wsparcia społecznego, a informacja o problemach rozchodzi się dzięki sygnalistom. Naraża to osoby dbające o dobro pacjentów na dodatkowe konsekwencje. Potrzebna jest usystematyzowana informacja z wielu placówek. W związku z tym, dla dobra zarówno personelu szpitala, jak i zdrowia obywateli”

Pytamy o procedury obowiązujące w związku z wirusem i zaopatrzenie, a także o to, czy personel otrzymał zakaz wypowiedzi. Nasze pytania i odpowiedzi szpitali można przeczytać na stronie, z której zostały wysłane: Warunki pracy w szpitalach w związku z SARS-CoV-2.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany