Bezpieczeństwo dziecka na drodze
Apelujemy przede wszystkim do dorosłych. Doświadczenie pokazuje, że dzieci zaaferowane zabawą bądź uprawianiem sportu nie zwracają uwagi na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Właśnie dlatego są bardziej narażone na potrącenie przez pojazdy. Wszyscy powinni zachować szczególną czujność, gdy pod ich opieką znajdują się dzieci. Warto zorganizować naszym pociechom zabawę w takim miejscu, aby nie zagrażały im przejeżdżające samochody.
Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Policjanci przypominają, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej. Natomiast rowerzysta może bez opieki poruszać się po drogach publicznych, dopiero gdy ma ukończone 10 lat i zdany egzamin na kartę rowerową.
Przypominamy najmłodszym kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo:
- Informuj zawsze rodziców lub opiekunów - gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
- Do celu idź zawsze główną drogą. Nie przechodź na "skróty" przez miejsca ustronne.
- Jeśli nie ma chodnika, idź poboczem z lewej strony jezdni.
- Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, przy przejściu z sygnalizacją świetlną zawsze na zielonym świetle.
- Nie baw się w pobliżu jezdni, nie graj tam w piłkę.
- Nie ufaj obcym, nawet tym, którzy wydają się sympatyczni.
- Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.
Do wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci i pamiętajmy, że ich zachowanie na drodze i w jej pobliżu może być bardzo nieprzewidywalne.