W sprawie „sporu” bydgosko-toruńskiego
W nawiązaniu do artykułu „Były prezydent Bydgoszczy: Dość wtrącania się Torunia w sprawy naszego miasta” opublikowanego 19. listopada w serwisie bydgoszcz.wyborcza.pl, proszę o publikację mojej odpowiedzi w tym samym portalu:
„Budzi smutek i zastanowienie kolejny głos z Bydgoszczy, od doświadczonego polityka i samorządowca Romana Jasiakiewicza, którego celem jest podgrzewanie – i to w obecnej, tak trudnej dla wszystkich sytuacji epidemicznej – bydgosko-toruńskiego sporu o domniemane „straty” Bydgoszczy w rywalizacji z Toruniem, o instytucje czy fundusze. Powoduje to niepokój i sprzeciw, nie tylko władz Torunia, ale wszystkich, którym zależy na spójnym i harmonijnym rozwoju naszego regionu.
Na tej niekończącej się dyskusji tracimy wszyscy. W obliczu demonstrowanej od lat wybitnie antytoruńskiej postawy i retoryki czołowych polityków bydgoskich coraz mniej realne staje się bowiem powstanie w kolejnej perspektywie finansowej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w naszym województwie. A to oznacza zablokowanie funduszy unijnych na wiele ważnych przedsięwzięć, na które czekają mieszkańcy naszych miast i gmin. Tylko poprzez wzmocnione działanie w formule duopolu nasze miasta mogłyby skutecznie konkurować i równać potencjałem do innych polskich ośrodków - czyli mówiąc językiem potocznym - liczyć się w Europie. W przeciwnym razie pozostaje nam wszystkim druga, albo i jeszcze niższa liga. Argument pana radnego Romana Jasiakiewicza o nieprzebytych geograficznych barierach jakoby dzielących Bydgoszcz i Toruń, czyli cyt. „bagnach i bydgoskiej puszczy pełnej dzikiego zwierza”, nawet jeśli podnoszony „sarkastycznie", brzmi absurdalnie. Wystarczy przejechać trasą 80 między naszymi miastami, żeby przekonać się, że to nieprawda. A jeśli nawet pan radny widzi tam jakieś przeszkody, to przecież od czego dobra wola i sposoby, aby je przezwyciężać, np. budując mosty nad barierami, nawet jeśli nie betonowe, to choćby mosty współpracy i powiązań funkcjonalnych: gospodarczych, w obszarze ochrony środowiska i klimatu, zdrowia, projektów informatycznych, transportowych, edukacyjnych i innych.
Są politycy, na szczęście nieliczni, którzy chętnie widzieliby Toruń upokorzony i poniżony, a na to mojej zgody być nie może. Toruń jest ważnym polskim ośrodkiem kulturalnym, akademickim, gospodarczym i turystycznym. Dziedzictwo historyczne i kulturalne miasta, na które składają się jedne z najcenniejszych zabytków w kraju, ma wymiar unikalny w skali międzynarodowej, co potwierdza miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i około 2,5 mln turystów z kraju i zagranicy odwiedzających nas co roku.
Takie symbole, jak: Mikołaj Kopernik, toruńska starówka, pierniki czy UMK stanowią marki o wymiarze międzynarodowym, a gospodarcze potęgi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, firma NEUCA czy CPP Toruń-Pacific nie budzą dyskusji.
Bydgoszcz jest oczywiście większa od Torunia, jeśli mierzyć to liczbą mieszkańców czy zajmowaną powierzchnią, ale są jeszcze inne aspekty, które decydują o randze miast. Obiekty i funkcje istotne dla kształtowania potencjału regionalnego oraz ponadregionalnego nie są w obydwu miastach jednakowe - w zakresie niektórych potencjał Bydgoszczy i Torunia się uzupełnia, a w zakresie innych – wzajemnie wzmacnia. I o tym nie wolno zapominać, jeśli się dobrze życzy Bydgoszczy, Toruniowi i całemu województwu.
Po raz kolejny apeluję zatem: szukajmy zgody, porozumienia, współpracy i dialogu między Toruniem a Bydgoszczą! Doceniajmy to, w czym nasze miasta są silne i mogą się uzupełniać. Skupmy się na projektach ZIT – razem możemy więcej! Bierzmy przykład z naszych mieszkańców, którzy, nie bacząc na uprzedzenia i animozje, podejmują pracę w sąsiednim mieście, jeżdżą na zakupy i wydarzenia kulturalne, zwiedzają zabytki czy kooperują z lokalnymi firmami bez względu na ich siedzibę. Alternatywą dla naszej współpracy jest bowiem gospodarczy i polityczny regres, a być może nawet dezintegracja całego regionu.”
Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski
/-/