W poszukiwaniu nowego człowieka
Colloquia Torunensia to coroczne spotkania przedstawicieli duchowieństwa, naukowców i władz świeckich, poświęcone rozważaniom nad problemami filozoficznymi, teologicznymi i socjologicznymi, organizowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Kurię Diecezjalną i Urząd Miasta Torunia. W tym roku wykłady i dyskusje w ramach cyklu odbyły się w klubie Od Nowa oraz w Dworze Artusa, a ich tematem był „Homo Novus – w poszukiwaniu nowego człowieka”.
Dywagowano nad człowiekiem, jednak nie jako bytem samym w sobie, ale nad kierunkiem, jaki obierze w budowaniu swojej przyszłości. W dyskusji nacisk kładziono m.in. na kluczowe czynniki determinujące nasze człowieczeństwo. Do takich niewątpliwie należy chociażby elektronika, która definiuje nasz codzienny byt, ale ona sama jest również determinowana przez nas, dzięki czemu dokonuje się rozwój obustronny.
W debacie 8 listopada w Akademickim Centrum Kultury Od Nowa wzięli udział: prof. Marek Szulakiewicz, przedstawiciel Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ks. prof. Henryk Paprocki, duchowny i teolog prawosławny, prof. Zbigniew Stawrowski z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, dr hab. Piotr Duchliński oraz dr. hab. Tomasz Ciach. Dzień póżniej dyskusja przeniosła się do Dworu Artusa.
- Nawiązujemy w naszych toruńskich Colloquiach Torunensiach do Colloquium Charitativum, które miały miejsce wiele wieków temu. To jeden z najważniejszych symboli tożsamościowych Torunia. 28 sierpnia 1645 roku w gmachu Starego Ratusza stawili się przedstawiciele katolików, luteranów i kalwinistów, którzy chcieli podjąć debatę na temat poszukiwania wspólnej drogi w koegzystencji - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Tamto pokolenie zostawiło dla nas wezwanie do szukania i poznania prawdy w każdej sferze ludzkiego życia. Dążenia do zgody i wzajemnego szacunku, wrażliwości i zaakceptowania. Temu wezwaniu jesteśmy w Toruniu wierni, a kolejne Colloquia Torunensia, organizowane od 1995 roku, to potwierdzają. Zależy nam na tym, aby rozmowa o tym, co nas łączy w Polsce, nie toczyła się tylko wokół krótkiej rozprawy między kilkoma osobami, ale aby była tematem wielu osób. Mądrość, pokój i zgoda między ludźmi są zazwyczaj dziełem całych wspólnot, a nie tylko wybrańców tych wspólnot. Tę mądrość i szukanie wartościowej odpowiedzi poświęcamy także tematowi tegorocznej debaty, rozprawiając nad kształtem filozoficznym człowieka i postczłowieka.
Podczas wykładów w ramach nurtu dyskusyjnego „Człowiek i postczłowiek” w Dworze Artusa głos zabrali prof. Jacek Koronacki z Instytutu Podstaw Informatyki PAN, dr hab. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, prof. Krzysztof Zanussi oraz ks. prof. Grzegorz Hołub z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Dyskusję moderował prof. Roman Backer.