11 listopad 2019

Toruń uczcił niepodległość!

fot. www.torun.pl / Adam Zakrzewski i Sławomir Kowalski
11 listopada 2019 r. Toruń przybrał biało-czerwone barwy. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście obfitowały w wiele patriotycznych wydarzeń i przyciągnęły tłumy torunian.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
696
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Torunianie świętowali niemniej hucznie niż w poprzednim roku. Na początku historycznym tramwajem niepodległości w rytmie patriotycznych pieśni udali się na Rynek Nowomiejski, gdzie odbywał się coroczny piknik patriotyczny. Jednym z jego najważniejszych punktów było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, do czego przystąpiły rzesze torunian z biało-czerwonymi flagami.

W programie toruńskich obchodów Święta Niepodległości nie zabrakło też wydarzeń oficjalnych, upamiętniających bohaterów walki o odrodzenie Polski. Wiązanki kwiatowe złożono na Cmentarzu Komunalnym pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921, pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, a także - po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny i przemarszu ulicami starówki - pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tam również, na placu Rapackiego, odbyła się kulminacyjna uroczystość, w której wzięło udział wojsko polskie i amerykańskie, kombatanci, samorządowcy, parlamentarzyści i tłumy torunian. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał prezydent Michał Zaleski.

- Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że istnieje coś tak wyjątkowego, jak miłość Ojczyzny, jak patriotyzm i związane z tym nieodmiennie w historii naszego narodu bohaterstwo, oddanie życia za Ojczyznę. Zapominamy o tym, że potwierdzone przez tradycję i wyhaftowane na sztandarach zawołanie „Bóg, honor, ojczyzna” łączy nasze polskie marzenia i skłania do społecznej zgody - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - W Toruniu odczuwamy silne pragnienie, aby to uśmiechnięte, pogodne i radosne przesłanie Święta Niepodległości pozostało w nas na stałe i było znakiem rozpoznawczym współczesnej Polski. Tego z całego serca życzę mam wszystkim i całemu Toruniowi.

Po przemówieniach okolicznościowych wybrzmiał Apel Pamięci i salwa honorowa. Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli pokaz musztry werblistów ze Szkoły Podstawowej 16, a na sam koniec obchodów wszystkich czekał poczęstunek rogalami świętomarcińskimi i herbatą.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
696
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-11 19:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany