21 marzec 2011

Tablica na urodziny Pani Profesor

zdjęcie: Tablica na urodziny Pani Profesor / (fot. UM)
(fot. UM)
Odsłonięcie tablicy na domu, w którym mieszkała do końca życia prof. Elżbieta Zawacka, upamiętniło 102. rocznicę jej urodzin, mijającą 19 marca 2011 r. Honorową Obywatelkę Torunia wspominano w ratuszu, podczas mszy w jej intencji i nad grobem na cmentarzu św. Jerzego.
REKLAMA
Minęły już dwa lata od śmierci Pani Profesor, a wciąż żywa jest w pamięci torunian jej serdeczna twarz, niezwykłe koleje życia, pasjonujące opowieści z czasów wojennych misji kurierskich, a także o toruńskie spotkania i uroczystości z jej udziałem, podczas których dzieliła się z innymi swoim ogromnym doświadczeniem i żarliwością służby Polsce. We wspomnieniach wielu pozostał dzień jej 99. urodzin 19 marca 2008 r., kiedy z rozjaśnioną twarzą słuchała z balkonu swego mieszkania przy ul. Gagarina orkiestry wojskowej, grającej pod oknami jej ulubioną "Pierwszą Brygadę". Uroczystości związane z prof. Elżbietą Zawacką wciąż gromadzą liczne grono jej przyjaciół, współpracowników i mieszkańców Torunia.

Tak było i w tym roku podczas obchodów 102. rocznicy urodzin Honorowej Obywatelki Torunia. Uroczystości rozpoczęły się już w czwartek, 17 marca od złożenia  kwiatów na cmentarzu św. Jerzego, gdzie jest pochowana. Miasto reprezentowała delegacja z przewodniczącym Rady Miasta Marianem Frąckiewiczem i prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, który nad grobem Elżbiety Zawackiej wspominał ostatnie z nią spotkania i mówił o potrzebie zachowania jej postaci w pamięci torunian. Po uroczystości w kościele św. Józefa na Bielanach została odprawiona Msza święta w intencji Pani Profesor.

Postać i zasługi Elżbiety Zawackiej wspominano też w piątek, 18 marca podczas uroczystego spotkania w Ratuszu Staromiejskim. Goście, licznie zgromadzeni w Sali Mieszczańskiej, obejrzeli bardzo interesujący film dokumentalny z udziałem Pani Profesor, przygotowany przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej w oparciu o materiały własne i Muzeum Powstania Warszawskiego. Z kolei uczniowie Technikum nr 1, którego Pani Profesor jest patronką, zaprezentowali program "Ocalić od zapomnienia". List okolicznościowy od prezydenta Torunia do uczestników spotkania odczytał jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

W ratuszu wręczono też nagrody laureatom 3. edycji Wojewódzkiego Konkursu im. Generał Profesor Elżbiety Zawackiej "Oni tworzyli naszą historię" na esej dokumentujący historię regionu . W tym roku na konkurs napłynęło 75 prac: 56 od gimnazjalistów i 19 od uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Prace nagrodzone w konkursie można oglądać od soboty, 19 marca w toruńskiej Bibliotece Pedagogicznej na wystawie pokonkursowej, czynnej do 4 kwietnia. Konkurs zorganizowały wspólnie Urząd Marszałkowski, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej i  Biblioteka Pedagogiczna.

Także w piątek 18 marca, o godz. 14.00 na bloku przy ul. Gagarina 136, w którym do końca życia mieszkała prof. Elżbieta Zawacka, została odsłonięta tablica pamiątkowa, ufundowana wspólnie przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Kopernik" i Urząd Miasta Torunia.

- Jesteśmy przyzwyczajeni, że takie pamiątkowe tablice umieszcza się na budynkach zabytkowych, a dzisiaj odsłaniamy tablicę na zwyczajnym, skromnym bloku, jednym z wielu, jakie powstawały w Polsce w latach 70. Właśnie w takim domu mieszkała do końca życia prof. Elżbieta Zawacka - mówił w imieniu głównego fundatora tablicy Marek Żółtowski, prezes SM "Kopernik", podkreślając w ten sposób niezwykłą skromność bohaterki uroczystości, tak kontrastującą z jej niezwykłym życiem i bohaterskimi czynami.

Odsłonięcia tablicy, wykonanej przez Ryszarda Mirowskiego, dokonali wspólnie: Dorota Zawacka-Wakarecy z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, senator Jan Wyrowiński, prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Marian Frąckiewicz. W oprawie uroczystości nie zabrakło oczywiście wojskowej orkiestry, która mimo mżącego deszczu dziarsko zagrała kilka wojskowych melodii.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu gen. Elżbieta Zawacka głosami Polaków, w tym zapewne wielu torunian, zajęła drugie miejsce w plebiscycie "Polka Wszech Czasów", ogłoszonym przez Muzeum Historii Polski i miesięcznik "Mówią Wieki". Wyprzedziła ją jedynie Maria Skłodowska-Curie.


Źródło: UM


PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
4.7°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 20:27
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2024-05-09 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 19:30
miejsce
Kombinat Kultury (dawny Dom Muz),...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany