Studniówka niepodległości
Ulicami starówki we wspólny marsz w rytmie poloneza wybrała się szkolna młodzież z 18 szkół wraz z samorządowcami i orkiestrą wojskową. Na finał wszyscy zgromadzili się pod Ratuszem Staromiejskim, gdzie utworzyli „żywą” liczbę 100.
- 18 stycznia 2020 roku wszyscy torunianie będą radośnie wspominać moment, kiedy Błękitna Armia gen. Józefa Hallera wyzwoliła Toruń po mrocznych latach zaborów. Polskich żołnierzy przywitały tłumy wiwatujących torunian. To był niezwykle radosny i przełomowy moment, dlatego po stu latach chcemy go wspominać i cieszyć się z wolnego, niepodległego Torunia — powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.
Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odsłonięto dziś pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych, który odbudowano z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Torunia.
- Ten pomnik powstał na wzór tego, który został wystawiony w 1937 roku w parku na Bydgoskim Przedmieściu, a w czasie II wojny światowej został zniszczony przez żołnierzy niemieckich. Symbolizował on bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy zginęli w walce o niepodległość Polski na dalekim froncie wschodnim — powiedział prof. Krzysztof Mikulski, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia.
Setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Toruniu towarzyszyć będzie szereg wydarzeń. Przy okazji odsłonięcia pomnika prezydent Zaleski zapowiedział plebiscyt "Torunianin Stulecia" i zachęcił do zgłaszania kandydatów w kategoriach kultura, natura, sport, gospodarka, oświata i zdrowia.