25 styczeń 2020

Prezydenci Stulecia Torunia

fot. www.torun.pl / Lech Kamiński
24 stycznia 2020 roku z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wykład „Prezydenci Stulecia Torunia”. O włodarzach naszego miasta z ostatnich stu lat opowiadał toruński historyk prof. Krzysztof Mikulski, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.
REKLAMA

- W latach 1920-2020, nie licząc oczywiście okupacji hitlerowskiej, Toruniem rządziło dwudziestu prezydentów, z tym że nie wszyscy byli prezydentami z tytułu - mówił prof. Krzysztof Mikulski. - Mieliśmy do czynienia z komisarycznym burmistrzem, komisarycznym prezydentem oraz tymczasowymi prezydentami, którzy pełnili swoją misję bardzo rzadko i krótko. Listę otwiera ostatnio często przywoływany Otton Steinborn. Komisarycznym burmistrzem Torunia był niecały miesiąc, otrzymując władzę z rąk płk. Skrzyńskiego. Mimo niedługich rządów Steinborn jest jednym z najbardziej zasłużonych ludzi dla Torunia. Często wypomina się mu, że był pochodzenia niemieckiego. Trzeba tu wyjaśnić, jego matka była Polką i wychowywany był w duchu polskim.

Spotkanie w MDK zgromadziło liczne grono torunian zainteresowanych historią miasta. Gościem wydarzenia był także prezydent Torunia Michał Zaleski. Organizatorzy zadbali o bogatą oprawę ilustracyjno-informacyjną. Wykładowi towarzyszyła wystawa "Dumni z Polski". Na rozstawionych banerach prezentowane były sylwetki ważnych postaci związanych z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości.

- W historii Torunia i całej Rzeczpospolitej było ponad 120 lat zniewolenia rozbiorowego. Ten tragiczny czas nie minął szybkopowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Było jednak pewne pokolenie, które wreszcie ujrzało tę jutrzenkę wolności. Mówimy oficjalnie, Toruń wrócił do wolnej Polski, ale tamto pokolenie mówiło: do nas wraca Polska, nasza ukochana ojczyzna będzie wreszcie z nami, nasza matka. Potrafię sobie wyobrazić tamtą atmosferę, dlatego że już od kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu dni żyjemy wspomnieniami sprzed stu lat. To ważne, abyśmy patrzyli na naszą małą ojczyznę jak na fragment pięknej, wspaniałej i rozwijającej się Rzeczypospolitej, byśmy traktowali siebie jako pełnoprawnych obywateli do dzielenia się radością z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

W drugiej części wieczoru odbył się koncert. Na scenie wystąpili Jacek Beszczyński i Michał Hajduczenia z zespołem.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Toruniu, przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Toruń.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-29 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany