13 październik 2019

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego przeszedł już do historii. Koncert finałowy, podczas którego wręczono nagrody główne oraz pozaregulaminowe, odbył się 13 października 2019 roku w CKK Jordanki.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
595
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Przez około dwa tygodnie w Toruniu rywalizowało dziewiętnaścioro młodych skrzypków z trzynastu krajów. Konkurs składał się z trzech etapów. Do ścisłego finału awansowało tylko sześciu uczestników, którzy dziś w wypełnionej po brzegi sali CKK Jordanki odebrali nagrody. Trzy równorzędne wyróżnienia o wartości 2000 euro otrzymały: Eimi Wakui (Japonia), Maya Levy (Belgia) oraz Mao Konishi (Japonia). Laureatką III nagrody - 10 000 euro została Yumiko Yumiba (Japonia), II nagroda - 15 000 euro trafiła do Roberta Laguniaka (Polska), zaś I nagrodę - 20 000 euro i statuetkę Astrolabium Mikołaja Kopernika odebrał Elias David Moncado (Niemcy).

- Możemy z dumą mówić, że ten konkurs na sceny Torunia sprowadza wybitnych skrzypkówpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziękuję uczestnikom za dobre przygotowanie i piękną grę. Toruń czekał na was trzy lata, było warto! Konkurs ma dwa równoległe serca. Pierwsze to oczywiście uczestnicy, drugie natomiast to jurorzy, w których rękach jest decyzja o sprawiedliwości i umiejętności wyłonienia najlepszych z najlepszych, a to wybór bardzo trudny.

W składzie jury znaleźli się: prof. Ilya Kaler – przewodniczący, prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Boris Kuschnir, prof. Itzhak Rashkovsky, dr Jakub Jakowicz oraz dr Mariusz Smolij.

- Od 1 do 13 października Toruń żył muzyką najwyższych lotówstwierdził Przemysław Kempiński, dyrektor Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. - Jak to w konkursach bywa, w końcu musieli zostać wyłonieni finaliści i potem laureaci, jednak ogromne gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, którzy swoimi występami udowodnili, że poziom tegorocznej edycji jest niesamowicie wysoki i wyrównany.

Po części oficjalnej na scenie raz jeszcze pojawili się trzej najlepsi skrzypkowie, którzy zaprezentowali solowe kompozycje. Wieczór uświetnił jeszcze jeden skrzypek — Adam Siebers, który wspólnie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Mariusza Smolija zagrał „Esej na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową”.

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego zorganizowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Mecenasem Głównym była Gmina Miasta Toruń.

Fot. Sławomir Kowalski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
595
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany