19 październik 2019

Grand Prix dla "Don Kichota"

fot. www.torun.pl / Adam Zakrzewski
W sobotę w Baju Pomorskim poznaliśmy laureatów tegorocznego, 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania". Z Grand Prix dla najlepszego spektaklu wyjeżdża z Torunia łódzki teatr "Pinokio". 
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" to najstarszy i największy w Polsce festiwal spektakli dziecięcych. W sobotę 19 października 2019 roku zakończyła się jego 26. edycja. Przez dziewięć dni w Baju Pomorskim wystawiono dziewiętnaście spektakli w wykonaniu grup teatralnych z Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Opola, Łodzi i Poznania, a także twórców z zagranicy - Holandii, Rosji, Litwy i Białorusi. Festiwalowi towarzyszyły także warsztaty, dyskusje, wystawy, kiermasz książek oraz prezentacje szkół teatralnych i przegląd twórczości osób niepełnosprawnych. 

Wbrew panującym w Polsce stereotypom, festiwal ten nie jest adresowany wyłącznie do dzieci. Starsi widzowie mogli zobaczyć reinterpretacje biblijnych opowieści czy inscenizacje klasycznej literatury. W repertuarze dla najmłodszych królowała natomiast nowa dramaturgia, skłaniająca do refleksji nad szacunkiem dla drugiej osoby, miłością do dziadków, przemijaniem, zawiścią, poszukiwaniem szczęścia czy zmaganiami z przeciwnościami.

Podczas uroczystej gali 19 października poznaliśmy laureatów czterech głównych nagród.  Aż dwie nagrody - Związku Artystów Scen Polskich i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdobył warszawski teatr Baj za spektakl "Minutka", natomiast nagrodę Grand Prix prezydenta Torunia Michała Zaleskiego za najlepszy spektakl przyznano łódzkiemu teatrowi Pinokio za "Don Kichota". Przedszkole Bim-Bam-Bino wyróżniło spektakl "Puchacz i Słońce" w wykonaniu rosyjsko-polskiego teatru Materia.

- Międzynarodowy Festiwal Teatrów to frajda przede wszystkim dla dzieci, które mogą zobaczyć, jak ciekawe, wzruszające, ważne i wyjątkowe mogą być spektakle prezentowane w Toruniu - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wprawdzie kilka spektakli było przeznaczonych dla młodzieży i dorosłych, ale to głównie najmłodsza widownia chłonie teatry lalek. Naprawdę warto dla niej pracować i robią to teatry w wielu krajach, ale także miastach Polski, w tym nasz toruński Baj Pomorski, który jest dla nas najważniejszy.

Organizatorem festiwalu jest teatr Baj Pomorski przy wsparciu Miasta Toruń. 

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
Zamów Tort na Dzień Matki reklama
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany